Az országgyűlés törvényalkotási bizottsága csütörtökön a gazdasági bizottság javaslata alapján egy közlekedési törvénymódosító csomagot egészített ki azzal, hogy a közúti közlekedési törvény új pontja szerint a Magyarország államhatárát közúton átlépő, 20 tonna megengedett össztömeg feletti nehéz tehergépkocsi Magyarország államhatárának közúton történő újbóli átlépéséig autópályán, autóúton vagy tranzitútként kijelölt útvonalon közlekedhet.
Az ezen kívüli utakat elengedhetetlenül szükséges távolságban, abban az esetben használhatja, amennyiben a közlekedésére Magyarországon telephelyére, vagy az adott fuvarral összefüggésben a fuvarokmányában rögzített magyarországi le- és felrakóhelyére kerül sor.
A tranzitút-hálózatot a pihenőidő eltöltése céljából csak olyan parkolóhelyig hagyhatja el, amelynek megközelítése érdekében lakott területen vezető közutat nem kell igénybe venni. De a közlekedési miniszter „egyedi – az tranzitút-hálózattól eltérő úthálózati elemeket is tartalmazó – tranzitútvonalat is megállapíthat a jármű műszaki kialakítására vagy a jármű által szállított rakományra tekintettel.”
A napokban már megjelent egy kormányrendelet, amely az autópályákra, autóutakra akarja terelni a nehézgépjármű-forgalmat. A most elfogadott újabb korlátozásról a jövő héten szavaz az országgyűlés.
A bizottság ezen kívül a kormány javaslatával szemben úgy döntött, hogy amíg fennáll a háborús veszélyhelyzet, addig megtartják a szomszéd országokban élő magyar gyerekek és idősek belföldi ingyenes utazási lehetőségeit.