Megoldódott Marco Polo bibliájának rejtélye
A tudomány segített megfejteni egy Marco Polo korából származó biblia titkát. Kiderült, hogy borjúhártyából, nem pedig egy báránymagzat bőréből készült a közel nyolcszáz éves könyv.
A tudomány segített megfejteni egy Marco Polo korából származó biblia titkát. Kiderült, hogy borjúhártyából, nem pedig egy báránymagzat bőréből készült a közel nyolcszáz éves könyv.
Az ember istenkeresése a történelem egyik mozgatója. A politeizmusok isteneit viszont nemigen izgatta az emberek világa. Nem így Jahve. A héberek istene „hatalmas kézzel és kinyújtott karral” áttörte a múlt határát, majd választott népével szövetséget kötött.
Bibliájában őrizte nyertes szerencsejáték-szelvényét egy 81 éves amerikai hölgy.
A mesterséges intelligencia kutatások részét képező szoftver egy adott szöveget a stílus és a szóválasztás szerint elemez, és ezek alapján más szövegekről is képes eldönteni, hogy az adott stílus szerepel-e a "stílusminták" között. Kutatók egy csoportja szerint több kéz jegyezhette a szentírás eredeti szövegét.
Zsebkönyvként nyomtatott Bibliát ad az olaszok kezébe a Famiglia Cristiana című katolikus hetilap, mely a Szentírást rapzenével reklámozza.
A Kr. u. első századból származó leplet, sőt lepleket találtak Jeruzsálem óvárosának közelében izraeli régészek. A lelet akár le is zárhatja a vitát a torinói lepelről, amelynek hitelességében régóta kételkednek a tudósok. A torinói leplet sokan Jézus testét borító szövetnek tartják, amely Krisztus arcának lenyomatát is megőrizte - ezt eddig tudományosan igazolni nem sikerült. Az izraeli leletek viszont erősen kétségessé teszik a torinói lepel hitelességét.
Kezdetben teremté Isten az eget és a földet, írja a Genezis. A Biblia azonban minden nyelvre pontatlanul lett lefordítva, véli Ellen van Wolde Ótestamentum-kutató, aki elemzéseit követően biztosan meri állítani: nem Isten teremtette a Földet - minderről a Telegraph számolt be bővebben.
Körülbelül 800 oldal tekinthető meg a codexsinaiticus.org oldalon a világ legrégebbi Bibliájából. A görög nyelvű, negyedik századból származó kéziraton négy ország kutatói dolgoztak, írja a BBC.