Lengyel miniszterelnök: Fegyveres konfliktus fenyeget az EU keleti határain
Egy fegyveres összecsapás lehetőségét sem zárta ki a lengyel kormányfő. Szerinte az orosz elnök éppen teszteli Európa tűrőképességét.
Egy fegyveres összecsapás lehetőségét sem zárta ki a lengyel kormányfő. Szerinte az orosz elnök éppen teszteli Európa tűrőképességét.
Svájc nevében eljárva állították ki a vízumot Vladimir Bazanovnak.
Megoldatlanok a menedékjogi kérdések, a genfi egyezményt nem akkora tömegekre méretezték, amelyekben összekeverednek a veszélyek elől futó és a jobb élet felé igyekvő emberek. Ezt a két motívumot jogi eljárásban szétválasztani nemigen lehet. Vélemény.
A fehérorosz határőrség azzal vádolta meg Ukrajnát, hogy egy ukrán katonai helikopter megsértette a határát - állítja egy orosz hírügynökség.
Az Európa Tanács emberi jogi biztosa szerint mély aggodalomra ad okot a jogszabály. Az Európai Bizottság segítséget kínál, és emlékeztet, hogy a fehérorosz rezsim az EU-t támadja.
A fehérorosz diktátor megint fenyegetőzik.
A fehérorosz vezető elfogadta Vlagyimir Putyin meghívását a megszállt ukrán területre, és „nem kérdés, hogy ő a Krímet orosz területnek tekinti.”
Csak átmeneti időszakra enyhült a fehérorosz-lengyel határon kialakult menekültválság, a fehérorosz hatóságok addig fogták vissza magukat, amíg az EU miniszterei arról tanácskoztak, milyen újabb szankciókkal sújtsák a főként a Közel-Keletről érkezett menekülteket Lengyelországba áttessékelő országot.
A lengyel külügyminiszter-helyettes szerint azt szeretnék, hogy a kereskedelem ne álljon le, de minden a fehérorosz félen múlik. A lengyel határőrség beszámolói alapján a fehérorosz fegyveresek lézerrel próbálják elvakítani őket.
Közvetlen tárgyalást szorgalmaz az EU és a fehérorosz diktátor között az orosz elnök.
A fehérorosz ellenzék vezetője az Európai Parlamentben beszélt, ahol erősen bírálta az európai uniós döntéshozókat, hogy csak puhán és öncélúan állnak ki Lukasenka rezsimje ellen.
Többek közt a szlovén jogállamisági helyzettel is foglalkozik a strasbourgi Európai Parlament a héten, a fő kérdések inkább mezőgazdasági és külpolitikai jellegűek.
A fehérorosz hatóságok aktívan támogatják a lengyel határnál összegyűlt migránsok tömeges határátlépési kísérleteit - derült ki a lengyel határőrség vasárnapi tájékoztatójából.
Ha az Európai Unió engedi, hogy a halál és szenvedés alaphelyzet legyen, akkor még inkább elmosódik a választóvonal az EU és a tekintélyuralmi rezsimek között, írja az amerikai lap a lengyel-fehérorosz határon zajló menekültválság kapcsán.
A lengyel kormány túl kétbalkezes, illetve cinikus volt, hogy megelőzze a határviszályt, így azután bejött az azt előidéző belarusz elnök terve, viszont a lengyel ellenzék még hasznot húzhat belőle. Ezt fejti ki a neves varsói elemző, Slawomir Sierakowski a Project Syndicate-en megjelent elemzésében.
Azt viszont tagadta a fehérorosz elnök, hogy maguk hívták volna be a migránsokat.
A magyar kormány továbbra sem hajlandó egyértelműen elítélni Fehéroroszországot a lengyel határkrízisben játszott szerepéért. Ugyanakkor Orbán Viktor kerítésépítéséből követendő példa lehet az EU külső határain.
Az összes menekültet egy közeli raktárépületbe terelték, és egyben teljesen kiürítették a határsávot a fehérorosz hatóságok. Több százan már ma hazaindulhatnak Irakba, de sokan továbbra sem hajlandóak visszafordulni.
Fehéroroszország a menekültválság gerjesztésével hibrid háborút indított Lengyelország ellen, Aljakszandr Lukasenkának az a célja, hogy a választás elcsalása ellenére az EU ismerje el őt legitim államfőnek, és ne sújtsa további szankciókkal az országát – mondja Tadeusz Iwanski, a Keleti Tanulmányok Központja (OSW) nevű varsói intézet vezetője.
Emberek ezrei rekedtek a lengyel–fehérorosz határ közelében. A Minszk által tudatosan gerjesztett válság napról napra mélyül, ahogy nő az Európai Unióba bejutni akarók elkeseredettsége és a tagállamok megosztottsága is. A helyszíni tapasztalatok megerősítik, hogy ha a fehérorosz rezsim számítása eddig nem is jött be, az emberkereskedőké már igen.