Csütörtökig kell várni az orosz-ukrán gáztárgyalás folytatására
A jövő héten csütörtökön, vagy pénteken folytatódik az Európai Unió közvetítésével pénteken megkezdődött orosz-ukrán gáztárgyalás újabb fordulója
A jövő héten csütörtökön, vagy pénteken folytatódik az Európai Unió közvetítésével pénteken megkezdődött orosz-ukrán gáztárgyalás újabb fordulója
Most akkor gonoszak vagyunk vagy csak racionálisak, amiért nem adunk több gázt az ukránoknak? És az mennyit számít, hogy igazából nincs is gázcsapunk Ukrajnába, csak egy cső köt össze minket, amelyen viszont orosz gáz jön, de csak addig, amíg a Gazprom azt jónak látja? Péntek reggel Orbán Viktor a sorok közt kimondta: a "winter is coming" mindent üt.
Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával folytatott megbeszélést a magyar kormányfő. Tárgyaltak a téli időszakra vonatkozó stabil és megbízható földgázellátásról és a Déli Áramlat földgázvezeték megvalósításáról is.
Most akkor van elég gáz a tározókban, vagy nincs? És ha később se lesz, akkor a télen megfagyunk? És mi lesz, ha a nagyon dörzsölt oroszok tényleg inkább a kínaiaknak adják el a gázt, és nem Európának? Rendszereztük, mit érdemes gázügyben a fűtési szezon előtt tényleg észben tartani.
Ukrajna rendezze több mint 5 milliárd dolláros gázszámláját és fogadja el a Moszkva által követelt, ezer köbméterenkénti 385 dolláros gázárat. Ha ezek teljesülnek, az oroszok készek újrakezdeni a gáztárgyalásokat.
Jurij Prodan ukrán energiaügyi miniszter pénteken kijelentette: csalódottak amiatt, hogy "az orosz fél nem tanúsít konstruktív hozzáállást" az ukrán gázszállításokról folyó tárgyalásokon.
Oroszország rendezte Ukrajnával szembeni gáztranzit-tartozását, annak ellenére, hogy Kijev több mint 5 milliárd dollárral adós a korábbi orosz gázszállításokért.
Az MVM tulajdonosa 100 milliárdos kölcsönt ad a Magyar Földgázkereskedő Zrt.-nek, hogy a Gazpromtól újabb gázmennyiséget vegyen a fejlesztési miniszter múlt heti megállapodása alapján.
Miután az orosz diplomácia vezetője Szófiába ment, hogy meggyőzze Bulgáriát a Déli Áramlat (DÁ) földgázvezeték építésének helyességéről, a bolgár külügyminiszter bólintott. Támogatják, hogy Oroszországból, Ukrajna elkerülésével Európába földgázt vigyen az új vezeték - mondta. Majd hozzátette: de mindezt csak az EU előírások betartásával. Eddig is ez volt a kulcskérdés.
A Gazprom először a saját és bérelt gáztározóit tölti fel Európában, Magyarországgal sem a tározók használatára, sem a feltöltésre nincs bérleti szerződése. A kormány korábban azt kérte az orosz cégtől, hogy növelje gázszállításait a magyar földalatti gáztározókba.