szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Onnan kapja a következő frászt Moszkva, ahonnan nem is várná. Bulgária után Szerbia is az Európai Unió nyomása alá került; Brüsszel azt szeretné, hogy Belgrád állítsa le a Déli Áramlat gázvezeték építését. Az ok: uniós jogba ütközik, hogy a cső tulajdonosa és a benne szállítandó gázé ugyanaz.

Az Európai Bizottság kilátásba helyezte, hogy amennyiben Szerbia nem áll le a Déli Áramlat orosz gázvezeték építésével, akkor annak a csatlakozási tárgyalásai látják majd a kárát - írta meg az Euodserver.

Azt Bulgária kapcsán már bizonyította Brüsszel, hogy képes kemény politikát is érvényesíteni az oroszokkal szemben, de az ukrán-orosz gázvita oldalvizén ismét elővett Déli Áramlat kérdése komoly fejtörést okozhat Moszkvának. Az EU ugyanis azt kérte Szerbiától (ahogyan azt korábban Bulgáriától is), hogy mivel az orosz Gazprom gázvezetéképítési projektje jogilag nem kompatibilis az uniós versenyjoggal, Belgrád ne kezdje meg a Déli Áramlat ráeső, mintegy 2 milliárd euróba kerülő szakaszának építését.

Hogy lesz így Go West?
MTI/ Mihail Metzel

A problémát az jelenti, hogy az uniós jog szerint az infrastruktúrához való hozzáférés semlegességét az biztosítja, ha a gázszolgáltató és a gázcsövek tulajdonosa külön cégben működik. Márpedig ez a Gazprom esetében nem állítható. Így viszont az sem garantálható, hogy a
a versenytársak használják a csővezetéket - elejét véve monopólium kialakulásának, illetve a monipolpiaci áraknak.

Az Európai Bizottság azonban nem csak sZerbiát figyelmeztettefigyelmeztette, hanem az összes uniós fogadó országot (így Magyarországot, és Ausztriát is), hogy a Déli Áramlattal komoly bírságot és vizsgálatokat kockáztatnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!