Milliós kártérítést fizetett a szlovén állam Janez Jansa volt kormányfőnek
A politikus 145 napot ült börtönben, később hatályon kívül helyezték az ügyét, mely el is évült.
A politikus 145 napot ült börtönben, később hatályon kívül helyezték az ügyét, mely el is évült.
Az olasz miniszterelnök egészen más irányt vett jobbról, mint Orbán Viktor, Mateusz Morawiecki, Marine Le Pen vagy Janez Jansa, írja a lap elemzése.
A “nyugatosodás”, az európai keresztény államalapítás ünnepén többségében nem “nyugatos”, hanem keleti, sőt putyinista, zömmel nem keresztény, hanem muszlim és bizánci ortodox autokraták adták egymásnak a kilincset, meg egy sor olyan, bukott politikus, aki éppen a vádlottak padjára készül. Közös bennük, hogy Orbán Viktoron kívül Európában nem nagyon kíváncsiak rájuk senki. Ha igaz, a nagyobb baj az, hogy a magyar miniszterelnök szerint már csak ők “Magyarország barátai”.
A jogállam megerősítésére és az emberi jogok védelmére esküdött föl Szlovénia első elnöknője, Natasa Pirc Musar, aki korábban ügyvédként Donald Trump szlovén feleségének szerzett elégtételt a sajtótól.
Az új szlovén kormány aligha fogja beengedni a NER-t a Száva turisztikai csoportba vagy a magyar államot a koperi kikötőbe. A határon túli „fejlesztési” támogatásoknak azonban aligha lesz képes útját állni. NER-közeli szereplők vélhetően továbbra is „befektetők” maradnak a szlovén médiában, bár az ellenzék épp emiatt tudta hazaárulással vádolni Janez Jansát.
Franciaország mellett Szlovéniában is csattanós pofont kaptak az Európában korábban feljövőben lévő nacionalista populisták, pedig utóbbi figyelemreméltó próbaterepe volt a jobbos demagógiának, mert a liberális demokrácia az elmúlt évtizedben igen jelentős nyomás alá került a térségben – írja Varsóból a New York Times közép- és kelet-európai irodájának vezetője, Andrew Higgins, aki kétszer is kiérdemelte Amerikában a kollektív újságírói munkáért odaítélt Pulitzer-díjat.
Amíg a magyar jobboldal – hasonlóan a szerbhez – identitását csupán történelmi sérelmekből, vereségekből építi, a „Nyugattal“ szembeni düh marad a közös alap. A mai Oroszország iránti szimpátia ennek egyik megnyilvánulása. Vélemény.
Minden felkavarodott a kelet-közép-európai külpolitikai térben. A lengyel, a szlovén és a cseh vezetők nemrég – ellentétben a magyar miniszterelnökkel – Kijevbe utaztak, találkozni Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, míg a szerb államfő és a boszniai szerbek első embere Oroszország szövetségesei.
A miniszterelnök harci helikopteren repül, határátkelőt szemléz (éjszaka!), kórházat látogat, gyereket simogat, egyenruhásokkal fog kezet, és megállapítja, hogy minden működik, minden rendben, mindenkinek segítünk. Hogy mi működik, mi van rendben és pontosan kinek is segítünk, azt nem lehet kihámozni a posztokból, mert azok elmosnak, eltakarnak bármiféle konkrétumot. Vagy épp magát a háborút, Ukrajna jelenét és jövőjét, a helyzet súlyosságát és tétjét. Nem marad más, mint a pózolás. Pedig lehet ezt másképp is, ahogy a miniszterelnök kijevi vonatra felülő kollégáinak a közösségi oldalain jól látszik.
Az ukrajnai állami vasúttársaság igazgatója szerint a három kormányfő jelentős támogatásról tanúskodó lépése naiv is volt egyben.
A hazatérésről a lengyel kormányszóvivő számolt be a Twitteren.
Az ukrán államfő arról írt, hogy ez a látogatás erős bizonyítéka a támogatásnak.
A koronavírus okozta fertőzés enyhe tüneteit érzi Janez Jansa.