Növekszik a bajba jutott, KHR listára kerülő hitelek száma
A statisztikák alapján márciusban a fennálló mulasztással rendelkező lakossági adósok száma 517 ezerre emelkedett, ez az értéke 5 ezerrel meghaladta a februári adatot.
A statisztikák alapján márciusban a fennálló mulasztással rendelkező lakossági adósok száma 517 ezerre emelkedett, ez az értéke 5 ezerrel meghaladta a februári adatot.
A KHR (Központi Hitelinformációs Rendszer) adatbázisnak rendkívül fontos szerepe van akkor, amikor hitelt veszünk fel, vagy éppen hitelkártyát, hitelkeretet igénylünk. Amennyiben negatív státusszal vagyunk nyilvántartva az adatbázisban – például egy korábbi, nem szerződés szerint fizetett hitel miatt – akkor ez azt jelenti, hogy meghatározott ideig nem leszünk hitelképesek. A ránk vonatkozó adatokat az Ügyfélkapu fiókunkon keresztül pillanatok alatt lekérhetjük, ráadásul költségmentesen. A Bankmonitor szakértői megmutatják, hogyan működik a dolog.
Összegyűjtötte az MNB, mi mindent érdemes annak tudnia, aki a saját adóslista-adatait szeretné lekérni.
Állítólag százával érkeztek az igénylések a falusi csokra.
Az igénylésekről a bankok saját, szigorúan titkos hitelbírálatuk alapján döntenek, így előfordulhat, hogy olyan sem kapja meg a kölcsönt, aki biztosan számított rá.
Kétmillió alá csúszott júniusra a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) nyilvántartott lakossági mulasztások száma, miközben a rendben fizető adósok adatait is tartalmazó adatbázisban már majdnem ötmillióan szerepelnek - közölte a Világgazdaság.
Számottevően olcsóbbak is lehetnének a magyar hitelek az MNB szerint. Ehhez az kellene, hogy mindenkinek kötelező legyen hozzájárulnia ahhoz, hogy teljes adósmúltja megismerhető legyen. Arról már most is vannak információik bankoknak, ha valaki rendben törleszt, ez azonban úgy fest, nem gyakorol különösebb hatást a hitelek árazására.
Még jobban járnának azok, akik rendesen fizetik a törlesztőrészleteiket, ha új lakást akarnak hitelből vásárolni, csupán kötelezővé kellene tenni a pozitív adóslistát - állítja a Magyar Nemzeti Bank.
Közel 10 milliárd forint közpénzt költ a Magyar Nemzeti Bank az átutalásainkat bonyolító cég megvásárlására, bármiféle hivatalos magyarázat nélkül. Így minden hozzáértő csak találgat: vannak, akik szerint az utalásainkat venné közelebbről szemügyre, mások szerint inkább az adósságainkra kíváncsi.
A jó adósok egyelőre nem kapnak olcsóbban hitelt a pozitív adóslistának köszönhetően. A három hónapja startolt rendszer középtávon hozhat nekik kézzelfogható eredményt. Azonban az ügyfelek több mint 90 százalék még nem is nyiltakozott.
A korábbi, BAR-lista néven ismert negatív adóslista mellett létrejön a pozitív adóslista is. Ennek életre hívását valamennyi magyarországi hitelintézetnek kötelező adatszolgáltatással kell támogatnia.
A közkeletű nevén ma is BAR-listának nevezett Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) a harmadik negyedévre már 832 ezer adóst tartottak nyilván, akiknek legalább háromhavi elmaradásuk van a törlesztéssel. Az azenpenzem.hu szerint felgyorsultak a folyamatok.
Lassuló ütemben, de tovább emelkedett az idén a Központi Hitelinformációs Rendszerben (KHR) a hitelek késedelmes fizetése miatt nyilvántartott, élő mulasztással rendelkező magánszemélyek és az élő mulasztások száma is.
Hamarosan megfogyatkozik a Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR) "feketelistáján" (közismert nevén: BAR-lista) nyilván tartott lakossági hiteladósok száma, egy decemberi törvénymódosítás nyomán ugyanis a korábbi öt év helyett csak egy évig lehet megőrizni az adataikat. A Magyar Bankszövetség azonban aggódik a következmények miatt.
57 ezer magánszemély került fel a BAR-listára a múlt év utolsó három hónapjában - írta a Magyar Nemzet szerdán.