Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Még jobban járnának azok, akik rendesen fizetik a törlesztőrészleteiket, ha új lakást akarnak hitelből vásárolni, csupán kötelezővé kellene tenni a pozitív adóslistát - állítja a Magyar Nemzeti Bank.
Jóllehet az elmúlt években drasztikusan csökkent a jelzálogkölcsönökre terhelődő felár, a régión belül Magyarországon a legmagasabb a lakáscélú háztartási hitelek kamata. A különbség az új kölcsönöknél akár 1-2 százalék is lehet, ami egy tíz évre felvett, tízmilliós forintos hitelnél havonta 5-10 ezer forinttal magasabb törlesztőrészletet eredményez – írja egy elemzésében a Magyar Nemzeti Bank. A Portfolio által idézett tanulmány szerint ennek több oka van, például, hogy nem elég erős a bankok között a verseny, illetve, hogy a hitelt felvevőket nem tekintik annyira megbízhatónak, hogy ezt kedvezőbb feltételekkel honorálják.
Ebből következik a magas kamatköltségek legfőbb oka – állítja a jegybank: nálunk ugyanis nincs kötelező pozitív adóslista. Ez abban különbözik a rossz adósok listájától, hogy az nem csupán a nemteljesítéssel kapcsolatos adatokat tartalmazza, hanem a lista segítségével bank információhoz jutna a fennálló hitelszerződésekkel kapcsolatban is (vagyis pozitív adatokhoz is jutna). Jelenleg ez csupán a vállalkozások esetében kötelező – emlékeztet a tanulmány.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Az eszközökre, ingatlanokra és a működéssel összefüggő károkra is kiterjedhet a céges biztosítás, de jól kell szerződni.
Kedvező a lehetőség, de alaposan figyelni kell az előírásokra a belső szabályok kialakítására során.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Sokak félelme szerint Oroszország néhány éven belül képes lehet arra, hogy támadást indítson egy másik európai ország, akár egy NATO-tagállam ellen. Ez attól is függ, hogy Ukrajna meddig állja a sarat.
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Több ponton is jogellenesnek tartják a folyamatot.
Április 12-én lesz a voksolás, ha hinni lehet a dátumnak a kormányfő polóján.