Nobel-békedíjat adnának a Wikileaksnek szivárogtató katonának
Egy amerikai jogvédő szervezet Bradley Manninget jelölte a Nobel-békedíjra.
Egy amerikai jogvédő szervezet Bradley Manninget jelölte a Nobel-békedíjra.
Egy amerikai jogvédő csoport több mint százezer aláírással megtámogatva arra kérte hétfőn az oslói Nobel-bizottságot, hogy az idei Nobel-békedíjat ítélje oda Bradley Manning amerikai közlegénynek, aki nagy mennyiségű titkos információt szivárogtatott ki a WikiLeaks internetes leleplező honlapnak.
Egy svéd szociológusprofesszor jelölte a díjra az amerikai nemzetbiztonsági szolgálat titkos adatgyűjtési ügyének kirobbantóját. 2014-ben akár el is nyerheti a díjat a szökevény informatikus.
Rekordszámú, 259 jelölés érkezett a 2013-as Nobel-békedíjra, a lányok tanulásáért harcoló, a tálibok által fejbe lőtt pakisztáni kislány mellett Kolumbia és Mianmar vezetője is szerepel közöttük.
Elárverezték a Nobel-békedíjas mianmari ellenzéki vezető által kötött pulóvert.
Ha a kitüntetettek már átvették a Nobel-díjakat XVI. Károly Gusztáv svéd királytól Stockholmban, az idei Nobel-díjakkal kapcsolatban az utolsó részletre, mégpedig a nagyszabású fogadás menüjére is fény derül.
Hivatalosan átadták a Nobel-békedíjat hétfőn Oslóban az Európai Uniónak az abban játszott szerepéért, hogy "a háború földrésze a béke földrészévé" vált.
Az erős havazás miatt töröték Áder János járatát, így a köztársasági elnök nem vesz részt a Nobel-békedíj oslói átadásán.
A 2012-es Nobel-békedíjat az Európai Unió kapta az európai kontinens békés fejlődésében, a demokrácia és az emberi jogok elterjesztésében játszott meghatározó szerepéért.
Bírálta az Európai Unió Nobel-békedíjjal történt idei kitüntetését Desmond Tutu, visszavonult dél-afrikai érsek, 1984-es Nobel-békedíjas.
A három legfőbb uniós intézmény vezetője együtt veszi majd át a Nobel-békedíjat.
Hárman veszik át közösen az Európai Unió nevében a Nobel-békedíjat december 10-én Oslóban.
Mivel a hírek szerint az EU kapja a Nobel-békedíjat, már csak az a kérdés, ki vegye át az elismerést az Unió nevében. Olaszországban sokan úgy érzik, megtalálták a megfelelő személyt, és az érdekében Facebook-kampányt is indítottak.
Éles ellentétben a legtöbb európai vezető eufóriájával David Cameron brit miniszterelnök demonstratív módon figyelmen kívül hagyta a Nobel-békedíj odaítélését az Európai Uniónak.
Nobel-békedíjat kapott az Európai Unió, amin maga az unió lepődött meg a legjobban.
Hivatalosan is bejelentették: az EU a 2012-es év Nobel-békedíjasa. A díjjal mintegy 250 millió forintnak megfelelő összeg jár.
A norvég közszolgálati adó megbízható forrásokra hivatkozva állítja, hogy az EU kapja a Nobel-békedíjat.
Szombaton veszi át Oslóban a 21 éve neki ítélt Nobel-békedíjat Aung Szan Szú Kji, a mianmari ellenzék vezetője. Nem a törékeny politikusnő az első a Nobel-díjak bő százéves történetében, aki az odaítélés évében nem vehette át a magas kitüntetést.
Majdnem rekordszámú nevezés érkezett az idei Nobel-békedíjra: a hétfői oslói bejelentés szerint 188 személy és 43 szervezet közül választják majd ki az idei győztest. Az eddigi rekordot tavaly érték el: akkor 241 jelölt volt a kitüntetésre.
Lezárult a 2012. évi Nobel-békedíjra javasolt személyek nevezésének határideje szerdán, ám eközben kiújult a vita arról, hogy a díjat odaítélő bizottság nem tért-e el az alapító Alfred Nobel által felállított válogatási kritériumoktól.