Norvég nem a Kehi-vizsgálatra: így reagált a kormány
Csepreghy Nándor örül, hogy a norvég fél is úgy látja, szükség van a civilek vizsgálatára. A kormány elkötelezett a civil pénzek helyzetének rendezésére – mondta.
Csepreghy Nándor örül, hogy a norvég fél is úgy látja, szükség van a civilek vizsgálatára. A kormány elkötelezett a civil pénzek helyzetének rendezésére – mondta.
Zöld szervezetek szerint a kormány koncepciós, antidemokratikus eljárásokat folytat a norvég pénzeket szétosztó civilek ellen. A Védegylet szerint a kormányszóvivő szavaiból arra lehet következtetni, hogy a vélelmezett ügyekben nem sietnek a feljelentésekkel, ami pedig lehetővé tenné a kétséges vádak elejtését.
Valóban két héttel a tervezett időpont után, október közepén tárja a nyilvánosság elé a Norvég Civil Támogatási Alap pénzeinek felhasználásáról szóló jelentését a Kehi. A csúszás oka a Kehi közleménye szerint, hogy egyes kedvezményezettek a kért adatokat egyáltalán nem, vagy csak jelentős késéssel adták át a hatóságnak.
Komoly nemzetközi tiltakozást indított el a Norvég Civil Támogatási Alapot kezelő szervezetek vegzálásával, működésük korlátozásával a magyar kormány. A donorországok, főként Norvégia után az Európai Parlament elnöke épp úgy megszólalt, mint Bill Clinton volt és Barack Obama jelenlegi amerikai elnök. Orbánt Putyinnal, Magyarországot a kormánynak köszönhetően Azerbajdzsánnal és Kazahsztánnal emlegeti egy lapon. Összeszedtük, ki mindenki szólalt meg az ügyben.
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság felszólítására sem szolgáltatott adatokat a vesztes pályázókról a norvég civil pénzeket kezelő alapítvány – hívta fel a figyelmet a Magyar Nemzet.
Négy civil szervezet felemelte a szavát az ellen, hogy a román bírák és ügyészek szakmai testülete tiltaná az RMDSZ autonómiatervezetének még a megvitatását is. Kiderült, hogy a civilek Soros György alapítványaihoz, illetve a Norvég Civil Támogatási Alaphoz is kötődnek.
A gazdasági bűnözés elleni főosztály 43 tagja tartott házkutatás az Ökotárs Alapítvány ügyében, az intézkedést 8 rendőr biztosította. A rendőrség szerint a fellépés nem volt megfélemlítő jellegű.
Székely László alapjogi biztos levelet írt Lázár Jánosnak, amelyben arra kérte, egyeztessen a norvég kormánnyal a Kehi bevethetőségéről a Norvég Civil Támogatási Alapból részesülő civil szervezetek ellen.
Az Európa Tanács emberi jogi biztosa a civil szervezetek elleni Kehi-vizsgálatok miatt aggódik. Arra kérte a kormányt, függesszék fel a civilek kiemelt ellenőrzését, amíg meg nem teremtik az eljárás törvényi feltételeit. A Miniszterelnökséget vezető miniszter levélben válaszolt Nils Muiznieksnek.
136 civil szervezet projektje kapott összesen 4,34 millió euró támogatást a Norvég Civil Támogatási Alapból – jelentették be pénteken. A pénz szétosztásáról gondoskodók szerint a jelenlegi bonyolult helyzetben bizalmat ébreszt, hogy ilyenkor is normálisan tudnak működni. A norvég fél továbbra is szerződésszegésnek tartja a Kehi civilek elleni vizsgálatait. Az Ökotárs vezetője szerint a Kehi érzékeny adatokat követel több civil szervezettől.
Jeszenszky Géza reméli, hogy mielőbb rendeződik a Norvég Civil Alap körül kialakult "sajnálatos vita" a magyar és a norvég kormány között.
"A leghatározottabban visszautasítjuk a vádakat, mivel a kormányzat semmilyen listát nem készít, így az nem is tartalmazhat sem ellenzéki, sem pedig kormányzati kötődésű embereket" – reagált a Miniszterelnökség arra, hogy a hírek szerint a Heti Válasz cikkére alapozott feketelistát készített a baloldalhoz köthető civilekről.
Fideszes múlttal rendelkező munkatársakat is találhatott volna a Norvég Civil Alapnál a Miniszterelnökség, de Lázár Jánosék csak kilenc olyan nevet hoztak nyilvánosságra a 50-60 fős gárdából, akiknek az LMP-hez vagy az MSZP-hez volt valaha köze – állította az Index.