Ötven évnél idősebb a tanárok fele az általános iskolákban
A többi intézménytípusban is hasonló korban vannak a pedagógusok, sőt a szakszervezetek szerint lehet, hogy a gimnáziumokban még idősebb generáció tanít.
A többi intézménytípusban is hasonló korban vannak a pedagógusok, sőt a szakszervezetek szerint lehet, hogy a gimnáziumokban még idősebb generáció tanít.
Az Alkotmánybíróság szerint nem sérti az Alaptörtényt a jog korlátozása, a civilek szerint igen.
Veszélyezteti a diákok középiskolai felvételijét és megalázó helyzetbe hoz sok tanítót a kormány legújabb módosítása, amivel lehetővé teszi, hogy a teljes általános iskolában bevethetők legyenek a főként alsósokra specializálódott pedagógusok. Több érintettel beszéltünk a várható helyzetről és arról, hogyan birkóznának meg azzal a helyzettel, ha beküldenék őket felsőbb évfolyamba tanítani. Akár úgy, hogy alapjaiban értenek a szakterülethez, akár úgy, hogy nem.
Tanárok, diákok és civil szervezetek tüntettek Pintér Sándor kartonszobrával együtt, mert szerintük a kormány „szórakozik” a béremelésekkel. Az államtitkár szerint most kiderült, hogy nem is a béremelésért tüntetnek.
A PDSZ szerint egyértelmű, hogy a tanárhiányt próbálja meg így kezelni a kormány, de azt is elmondták, hogy miért rossz szakmai szempontból a változás.
A köznevelésért felelős államtitkár szerint alaptalan a szakszervezetek aggodalma.
Szinte mindenki anyagi okokkal magyarázta döntését.
A státusztörvény elfogadása után sem hagynak fel a tiltakozással.
Megfontolásra sem tartotta érdemesnek a kormány a pedagógus- és a szülőtársadalom aggályait. Rohamtempóban nyomják át a státusztörvényt.
Hónapok óta tüntetnek a tervezet ellen a diákok és a tanárok is. Ha elfogadják a törvénytervezetet, akkor a fenntartó belenézhet a tanárok munkahelyi számítógépébe, táblagépébe, de akár telefonjába is. Visszahozzák a fegyelmi eljárásokat az oktatásba, és jön a teljesítményalapú bérezés is – viszont automatikus béremelést a tanároknak nem jelent a törvény elfogadása sem, azt a kormány még mindig Brüsszeltől várja.
Tovább akarja szűkíteni a kormány az autonómiát, és valótlant állít a teljesítményértékelési terveiben – figyelmeztetnek a pedagógus-szakszervezetek. Jelezték azt is, még várják, hogy a Belügyminisztérium megossza velük a belengetett oktatási béremelés részleteit.
Kétórás figyelmeztető sztrájkkal csatlakoznak a szakképzős tanárok is a pedagógusok szakszervezetei által január 31-re szervezett országos sztrájkhoz. Az utóbbi hetek legnagyobb megmozdulása kezdődik.
Húszról 32 százalékra módosul a pedagógusok ágazati szakmai pótléka – jelent meg pénteken a Magyar Közlönyben Orbán Viktor aláírásával. Az emelés módját és mértékét a pedagógus-szakszervezetek és az ellenzéki pártok is kritizálták.
A kormányfő nyílt levelet kapott a PSZ és a PDSZ-től. Szerintük nincs mire várni, a kormánynak rendeznie kell a pedagógusok bérét, és ki kell neveznie egy olyan kormánybiztost, aki átlátja az oktatás területét.
Az eseményt október 5-én tartják, Budapesten.