Általános vita lesz Dávid és Kóka indítványairól
Az országgyűlés gazdasági bizottsága szerdán általános vitára alkalmasnak találta az MDF és az SZDSZ képviselőinek válságkezelő javaslatcsomagjait.
Az országgyűlés gazdasági bizottsága szerdán általános vitára alkalmasnak találta az MDF és az SZDSZ képviselőinek válságkezelő javaslatcsomagjait.
Úgy látszik, Antall József kamikázekormányának példáján felbuzdulva Dávid Ibolya kamikázepártot csinálna az MDF-ből. Legalábbis erre vall, hogy a csomagjáról elhíresült valahai pénzügyminisztert (a Fórum immáron hivatalos EP-listavezetőjét) szánja – konstruktív bizalmatlansági indítvány révén – Gyurcsány Ferenc utódául. Kár, hogy Bokrosnak - bármennyire is kész feláldozni magát a reformok oltárán - erre pillanatnyilag esélye sincs.
Az SZDSZ szerint súlyos felelősség terheli az Országgyűlést és ezen belül azokat a képviselőket, akik nem támogatták Havasiné Orbán Mária megválasztását a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára.
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke nyílt levélben fordult a parlamenti pártok vezetőihez, annak érdekében, hogy a frakciók támogassák Havasiné Orbán Mária megválasztását a Legfelsőbb Bíróság elnöki posztjára. A Fidesz közleményben tudatta: ahogy a december 8-i szavazáson, úgy hétfőn is támogatni fogják a jelöltet.
Nem fordulhat elő még egyszer az, ami a tavaly március 9-ei népszavazáskor megtörtént, hogy a populizmus nagymértékben uralja a magyar politikát - jelentette ki Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke. A Fidesz szerint az emberek összefogása állította meg az MSZP-SZDSZ ámokfutását.
Az SZDSZ Budapesten a júniusi európai parlamenti választáson 15 százalékos támogatottságra, százezer szavazatra számít, szemben a 2004-es 90 ezer szavazattal, 13 százalékkal - jelentette ki Boruzs András, a párt budapesti elnöke szerdán.
"Javaslataink a nagy pártok mindhárom kívánságának eleget tesznek: jóval kevesebb képviselőt válasszunk, rövidebb választási kampányban, és az új rendszer ne sértse egyik párt érdekeit se, illetve legyen arányosabb az eddigi szisztémához képest" - indokolta Magyar Bálint az MDF és az SZDSZ közös kezdeményezését. Kedden nyújtották be törvényjavaslatukat három változatban. Mindhárom egyfordulós lenne, 200 képviselőt választanának, és megmaradna az ötszázalékos bejutási küszöb. A hvg.hu a törvényjavaslat benyújtásának apropóján kérdezte Magyar Bálintot.
Lehetséges, hogy Dávid Ibolya húzónévtoborzó akciója „Bokros-puccs” néven vonul majd be a zsurnálpolitológiába. Jelesül, hogy Dávid Ibolya a neoliberális közgazda listavezetőségét – államcsíny mintájára – pártcsínnyel, a belső döntéshozók szélesebb fórumainak tudatos megkerülésével harangozta be.
Lefutottnak tűnik az EP-választás Magyarországon. Biztos Fidesz-győzelem körvonalozódik. Bár a választás persze nem egyenlő a közvélemény-kutatással, a voksolás tétje egyelőre az, mennyire mérsékelheti az előre borítékolt vereségét az MSZP, és mire mennek a kispártok. Sólyom László márciusban hivatalosan is kihirdeti, amit tudunk: június 7-én lehet szavazni.
A magyarországi romák helyzetéről és integrációjáról szóló parlamenti vitanapot kezdeményez az SZDSZ - jelentette be Fodor Gábor.
Hat hétig is eltarthat, amíg informatikus szakemberek megvizsgálják azokat a mágnesszalagokat, amelyek az 1990 előtti állambiztonsági iratokat tartalmazzák, a tartalmi vizsgálat ezután következhet - közölte Kenedi János. Az SZDSZ Új Generáció nyílt levélben fordult a szocialista párt és az MDF vezetéséhez, amelyben értetlenségüket fejezték ki amiatt, hogy a két párt nem támogatta e tárgyban megfogalmazott SZDSZ-es határozati javaslat tárgysorozatba vételét.
Az SZDSZ-frakció Gyurcsány Ferenc miniszterelnök javaslatai helyett a Reformszövetség elképzeléseit fogja támogatni - mondta Kóka János, a liberális párt frakcióvezetője.
A Fidesz és az MSZP erőviszonya nem sokat változott, de a romló, cigányellenességgel is súlyosbított közhangulat a Jobbik megerősödését hozta – ez a HVG számára készített februári Medián-elemzés legfeltűnőbb eredménye.
E héten nem, csak március második hetében, de még a törvényben előírt 15-ei határidő előtt tárgyal a Fővárosi Közgyűlés a Fővárosi Önkormányzat ez évi költségvetéséről - tudta meg az MTI a fővárosi MSZP és SZDSZ kibővített körű, koalíciós egyeztetésének résztvevőitől.
A szerző, SZDSZ-es országgyűlési képviselő, alábbi írásában megindokolja, miért nem volt hajlandó elutasítani a parlament feloszlatásáról szóló indítványt, miért nem vett részt a szavazáson. Nem akart felhatalmazást adni a Gyurcsány-kormánynak, amely tétlenkedésével súlyos, beláthatatlan következményekkel járó válságba taszíthatja az országot.
„Magyarországon nagyon nagy baj van: a magyar állam- és értékpapírok értéktelenek, a forint zuhan, a devizahitelek bedőlnek. Lehet ennél még sokkal rosszabb is, ha a nemzetközi bizalom tovább apad” – nyugtatta meg az SZDSZ hétfői sajtóértekezletén az összegyűlt újságírókat Kóka János, a párt frakcióvezetője, volt gazdasági és közlekedési miniszter.
Az SZDSZ alkalmasnak találja a Reformszövetség javaslatát arra, hogy Magyarországot kivezesse a válságból - mondta Kóka János frakcióvezető a párt országgyűlési képviselőcsoportjának hétfői ülését követő sajtótájékoztatóján.
A társadalmi problémákkal foglalkozó, a kirekesztés, a gyűlöletkeltés elleni toleranciakampányt indít az SZDSZ a hét folyamán - hangzott el Horn Gábor szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján.
Még 108 egyéni mandátum kiadó, a győzelemre esélyes pártok, az MSZP és a Fidesz mindent megtesznek majd, hogy minél több helyet elhalásszanak riválisuk elől. Felpörgő és célzott kampányra, nyilvános és titkos alkukra számíthatunk. A sok lehetséges konstelláció közül vegyük a két legvalószínűbbet!
Az SZDSZ felháborítónak tartja és elutasítja a Fidesz kormányfőhelyettes-jelöltjének az elmúlt napokban tett kijelentéseit, és felszólítja a nagyobbik ellenzéki pártot, hogy fejezze be a kettős beszédet - közölte Fodor Gábor és Gusztos Péter ügyvivő pénteki sajtótájékoztatóján, amelyet a liberális párt egyik átalakított kampánykisbusza előtt tartottak.