Hosszú harc után legális lett az abortusz Kolumbiában
A kolumbiai alkotmánybíróság 5-4 arányban szavazta meg, hogy a terhesség 24. hetéig legyen legális az abortusz.
A kolumbiai alkotmánybíróság 5-4 arányban szavazta meg, hogy a terhesség 24. hetéig legyen legális az abortusz.
Nincs szigorúbb abortusztörvény a világon a salvadorinál: még a szexuális erőszak áldozatai és a fiatalkorúak sem mentesülnek alóla. A közép-amerikai állam alkotmánya szerint az emberi élet a fogantatással kezdődik, annak elvétele pedig minden körülmények között gyilkosság. A Deutsche Welle riportja
A nőtől még akkor is megtagadták a terhességmegszakítást, amikor ikermagzatai közül az egyiknek leállt a szíve. A nő családja szerint vér tapad a kormány kezéhez.
A család szerint a fiatal anya egészségi állapota rohamosan romlott, miután a benne fejlődő ikrek egy hét különbséggel meghaltak az anyaméhben.
Júniusban derült ki, hogy Czakó Zsófia író és André Ferenc költő nyerte az első alkalommal meghirdetett Mastercard – Alkotótárs ösztöndíjat. A pályázatra az jelentkezhetett, aki még nem múlt el 40 éves, és legalább egy, legfeljebb két szépirodalmi kötete már megjelent. A nyerteseket arról kérdeztük, hogy halad a készülő kötetük, könnyebb-e az adventi időszakban némi inspirációhoz jutni ,vagy elsodorja az ünnepet a lázas készülődés. Az első részben Czakó Zsófiával beszélgettünk.
Minden negyedik várandósság idő előtt megszakad. Minden negyedik nő érezhet ilyenkor betölthetetlen ürességet és szégyent. Minden negyedik nőnek összeszorulhat a torka, amikor kisgyerekeseket lát az utcán. Azoké is, akik nem elvetéltek, hanem a terhességmegszakítás mellett döntöttek. És minden negyedik nőben potenciálisan ott lehet az a teljesen jogos igény, hogy érezze, nincsen egyedül, hogy a sorstársaival együtt végezhesse el a gyászfolyamatot, de a veszteségtörténeteket átszövő súlyos tabuk miatt sokszor el sem érik egymást. Ezen próbál segíteni a Manna Produkció Minden negyedik című előadása, amelynek rendezőjével, Csábi Annával, és egyik szereplőjével, Fullajtár Andreával beszélgettünk.
Fél évszázad óta a legnagyobb veszélybe került az abortusz liberális szabályozása az Egyesült Államokban, ahol felizzottak az indulatok, és velük a politikai küzdelem.
Távorvoslással segítik a tablettás terhességmegszakítást Németországban.
Saját tapasztata alapján a női tenisz korábbi világelső versenyzője úgy gondolja, hiba volna, ha Mississippi államban engednék megszigorítani a terhességmegszakítást. Billie Jean King a Washington Post címoldalán megjelent írásban vallja meg: 1971-ben, 27 évesen a világranglista élén szembesült a kérdéssel, éspedig a pályán, miután verseny közben majdnem összeesett.
Ezrek tüntettek Varsóban, miután meghalt egy lengyel kismama, akin valószínűleg későn hajtották végre az abortuszt.
A nő szeptikus sokk következtében hunyt el. A gyerekénél már korábban fejlődési rendellenességet állapítottak meg.
A nemek közötti egyenlőség javítása érdekében szükséges intézkedéseket javasol az Európai Parlament Nőjogi és Esélyegyenlőségi Szakbizottsága. Bár EU-szerte csökken a nemek közötti szakadék, ebben az ütemben haladva hatvan év kell a teljes egyenlőség eléréséhez. Üzentek a magyar parlamentnek is.
Bár a héten felfüggesztették a texasi abortusztörvényt, még mindig van rá esély, hogy a gyakorlatban is érvénybe lép a jogszabály, mely a terhesség hatodik hetétől tiltja az abortuszt, még nemi erőszak és vérfertőzés esetén is. A Deutsche Welle riporterének a törvényt író szenátor azzal érvelt, hogy a terhességmegszakítás nem oldja meg az erőszaknak áldozatul esett nők problémáit. Egy texasi orvos viszont arról beszélt, hogy halálos fenyegetéseket kapott, mert segített a hozzá forduló nőknek. Körkép az amerikai államból.
Gyerekeknél több lájkot kapott kutyák, karrier miatt későn szülő nők és a kimondhatatlan tragédiát jelentő terhességmegszakítások is szóba kerültek a IV. Budapesti Demográfiai Csúcs első napján, ahol férfi felszólalók keresték a megoldást a családpolitika kihívásaira. A közönség megtudhatta azt is, hogy az édesanyák hősök, mert ők kelnek fel a gyerekhez hajnalban, a nyugati baloldal pedig az LMBTQ-lobbival és a gender propagandával támadja a hagyományos családmodellt.
A színésznő úgy látja, hogy az amerikai nők számára emberi jogi válságot jelent a Texasban elrendelt szigorú magzatelhajtási tilalom.
A törvény nyilvánvalóan alkotmányellenes Merrick Garland amerikai igazságügyi miniszter szerint.