Tetszett a cikk?

Gyerekeknél több lájkot kapott kutyák, karrier miatt későn szülő nők és a kimondhatatlan tragédiát jelentő terhességmegszakítások is szóba kerültek a IV. Budapesti Demográfiai Csúcs első napján, ahol férfi felszólalók keresték a megoldást a családpolitika kihívásaira. A közönség megtudhatta azt is, hogy az édesanyák hősök, mert ők kelnek fel a gyerekhez hajnalban, a nyugati baloldal pedig az LMBTQ-lobbival és a gender propagandával támadja a hagyományos családmodellt.

Erős délelőttel kezdett a kétnapos Budapesti Demográfiai Csúcs a Várkert Bazárban csütörtökön: négy egyházi vezető – katolikus, református, evangélikus és zsidó – áldása után hat férfi beszélt arról, hogyan lehetne megoldást találni a népesedési problémákra és a családot fenyegető veszélyekre. A három gyermeket nevelő Novák Katalinnak – egyetlen nőként és családügyi miniszterként – ezúttal csak a moderátori szerep jutott.

Novák Katalin moderátor
Reviczky Zsolt

Beköszöntőjében azért ő is megemlítette, hogy „húsz éve a férje felesége”, több száz fős hallgatóságot magyar nyelv rejtelmeibe is beavatta. Novák szerint ugyanis feleség szó azt takarja, hogy a férfi nő nélkül, illetve a nő férfi nélkül csak félember, és akkor válnak egésszé, ha egymásra találnak. (A valóságban a feleség szó a fél főnévből jött létre szóképzéssel, mely azt jelenti embertárs, valaminek az oldala – a szerk.)

Az, hogy a negyedik alkalommal megrendezett demográfiai csúcson kifejezetten erős kijelentések hangzanak el, egyáltalán nem újdonság. Két évvel ezelőtt Szánthó Miklós, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (KESMA) elnöke beszélt arról, hogy a boldogságot nem szabad összekeverni az élvezetekkel, 2015-ben pedig maga Orbán Viktor helyezte fókuszba a dolgokat, amikor úgy fogalmazott: a gendervita és homoszexuálisok házassága ugyan „kedves és fontos dolgok, de mégiscsak másodlagosak”.

Bár az első rendezvény óta hat év telt el, a központi témák azóta sem változtak, igaz, idén a magyar kormánynak egy valóságos sztárvendéget is sikerült Budapestre csábítania. Mike Pence volt amerikai alelnök – aki egy 2002-es interjúban ismerte el, hogy a feleségén kívül soha nem étkezik egyedül nőkkel – alaposan ki is használta a 15 percét arra, hogy kikeljen az abortusz ellen, de erről majd kicsit később.

Kutyák és gyerekek

Első felszólalóként rögtön Aleksandar Vucic szerb elnök alapozta meg a jó hangulatot, aki szerint a demográfia élet és halál kérdése. Ezt később még sikerült fokoznia, amikor beszállt a lájkbajnokságba: szerinte ugyanis, ha valaki a közösségi médiában a kutyájáról oszt meg fotót, sokkal több lájkot kap, mintha a gyerekéről osztana meg felvételt. Ennek persze nem az az oka, hogy az ebről készült fotó esetleg viccesebb, vagy jobban sikerült, sokkal inkább az, hogy

ma már nem illik gyermekekről, családi értékekről beszélni, mert ezzel mások értékeibe gázolhatunk, ehelyett arról illik beszélni, hogy az ember milyen frizurát csináltatott a kutyájának.

Beszédéből nem maradhatott ki a klímaválság sem, mely ugyan jelentős kérdés, „de tényleg fontosabb ez, mint a népesedés, mint a demográfia, a nemzetek jövője?” – tette fel a kérdést Vucic, aki beszéde végén azt sem felejtette el megemlíteni, hogy Nigéria lakossága évtizedeken belül nagyobb lesz, mint az Európai Unióé vagy az Egyesült Államoké.

Aleksandar Vucic
Reviczky Zsolt

Fejből sorolta Orbán Viktor miniszterelnök családvédelmi intézkedéseit Mike Pence volt amerikai alelnök, aki nem mellesleg nemcsak szélsőséges abortuszellenességéről ismert, hanem 2002-ben a CNN-en egyszer már azt is kifejtette, hogy az óvszerhasználat nagyon gyenge védelmet nyújt a szexuális úton terjedő betegségekkel szemben, és az egyetlen biztonságos módja a szexelésnek, ha egyáltalán nem szexelünk.

Pence budapesti beszédében – melyben a magyar határvédelmet is méltatta  – ennek megfelelően hosszú percekig kelt ki az abortusz ellen.

Mike Pence
Reviczky Zsolt

„A terhességmegszakítás hatalmas károkat okoz, kimondhatatlan tragédia, elmondhatatlan veszteség a nemzet számára. Mindig azt vallottam, hogy egy társadalmat az alapján kell megítélni, hogy hogyan bánik a legelesettebb tagjaival, és mit tesz azért, hogy minél több gyerek szülessen, megszülessen, amelyik megfogant, és hogyan lép fel az abortusz ellen" – mondta.

Úgy fogalmazott: a fejlett világban – beleértve az Egyesült Államokat – ötven éven át „megtagadtuk az élethez való jogot azoktól a gyerekektől, akiket nem hagytunk megszületni”. A Trump–Pence-kormány azonban szerinte végre kiállt az élet méltósága mellett, és nem finanszírozta tovább a művi terheségmegszakításokat – fűzte hozzá, majd gyorsan Kína ellen is kampányolt egy kicsit, mely szerinte elhallgatja a Covid–19 hatásait, és hosszú ideig megsértette az emberi jogokat a népességszabályozás zászlaja alatt.

Janez Jansa, az Európai Unió soros elnökségét betöltő Szlovénia miniszterelnöke ennyire kemény kijelentéseket már nem tett, sőt az amerikai alelnökhöz képest engedékenyebb hangot ütött meg. Szerinte ugyanis a gyermekvállalás személyes döntés, és ez így is kell maradjon, viszont éppen ezért kell támogatni a fiatalokat.

A szlovén kormányfő persze nem hagyott kétséget afelől sem, hogy számára mi jelenti a konzervatív családképet. Jansa szerint ugyanis a gyerekekhez az édesanyák kelnek fel hajnalban, ők fekszenek le a legkésőbb, egyébként pedig támogatják a férfiakat.

Janez Jansa
Reviczky Zsolt

Az élet értelme

A migráció veszélyével fenyegetett Andrej Babis cseh miniszterelnök, aki a gyermekvállalási kedv csökkenését a többi között a karrier előtérbe kerülésével, illetve a pénzügyi nehézségekkel hozta összefüggésbe. Szerinte ugyanis Nyugaton azért nem születnek gyerekek, mert az emberek kényelmesek és karriert építenek – azt ugyanakkor már nem tette hozzá, hogy a gyerekvállalás idejének kitolódása sokkal inkább annak köszönhető, hogy a nők is tanulhatnak. Ellentétben a fejlődő, szegényebb országokkal, ahol sokkal magasabb a születések száma.

„A gyermek az élet értelme” – adott életvezetési tanácsokat Babis, aki szerint azért is szülünk, hogy az államunk és társadalmunk folytatódhasson.

Ezután abszurdnak és őrültségnek nevezte azt az érvet, hogy a túlszaporodás okozza a klímaváltozást. „Haljon ki az emberiség, és akkor megmentjük a Földet?” – kérdezte.

Milorad Dodik, Bosznia-Hercegovina államelnökségének szerb tagja ezután arról beszélt, hogy ha nem születik elég gyerek, akkor néhány évtized múlva az a helyzet állhat elő Európában, hogy nem európai, hanem többségében máshonnan érkezett népek lakják.

Dodik fejébe az sem fér bele, miért nem beszélhet arról, hogy az apa férfi, anya nő, hiszen ő mindenkit elfogad, mégis politikailag inkorrektnek tartják. (A közönségből senki nem világosította fel, hogy nem a véleményével van probléma, hanem azzal, hogy ennek Alaptörvénybe foglalása sokakat megfoszt emberi jogaiktól.)

Nagy család
Reviczky Zsolt

Beoltva a woke vírus ellen

A záróbeszédet a nagy tapsot kapó – ahogy Novák Katalin bemutatta, ötunokás, ötgyermekes – Orbán Viktor tarthatta, aki személyes vallomással kezdte: 16 éves miniszterelnöksége alatt számára mindig a demográfiai felismerések kormányzati tetté való alakítása volt a legnehezebb.

Azért a jelek szerint sikerült a dolog, hiszen annak az öt pillérnek a felsorolásával folytatta, melyekre a magyar kormány építette a családpolitikáját. Ennek része, hogy a gyermekvállalás egy család számára anyagilag is előny legyen, illetve, hogy a családokat saját tulajdonú lakáshoz segítse. A családpolitikát az édesanyákra kell alapozni, és az egész ország működését családbaráttá kell változtatni. Emellett a jog eszközeivel is meg kell védeni a család intézményét és a gyermekeket – mondta a miniszterelnök.

Orbán Viktor
Reviczky Zsolt

„Isten, haza, család” – Orbán szerint ez a magyar konzervatív gondolkodás jelszava, majd elismerte, hogy az elmúlt években politikailag olyan érzékeny veszteségeket szenvedtek el, mint a Brexit, Donald Trump távozása és Benjamin Netanjahu volt izraeli miniszterelnök ellenzékbe kerülése. (Netanjahu eredetileg szintén részt vett volna a konferencián, de végül nem tudott eljönni). „És ki tudja, mi történik vasárnap Németországban” – utalt a hétvégi németországi választások tétjére.

Orbán kiszólt egy kicsit az első sorban helyet foglaló Mike Pence-nek, akinek azt kívánta, hogy Trumppal „térjenek vissza minél hamarabb”.

A kormányfő ezután azt a kérdést tette fel, hogy baj-e a népességfogyás. Szerinte a Nyugat sok szempontból előrébb jár, viszont nem akarja fenntartani önmagát, és sokan azt sem tudják eldönteni, hogy mindez egyáltalán probléma-e.

„Vannak, akik szerint nem, mert a termelékenység növekedésével és a technika fejlődésével kevesebb ember is képes több termést előállítani. Vannak, akik érzékelik ugyan a problémát, de a migrációval akarnak rá válaszolni” – adta meg rögtön a választ saját kérdésére.

Orbán szerint ugyanakkor nálunk a migráció identitás kérdése, hiszen egy ország csak akkor működik, ha tagjai nagyjából azonos értékeket vallanak a legfőbb kérdésekben, máskülönben szétesik. A kormányfő szerint

Nyugaton az új marxista, új baloldali mozgalmak már az óvodákban félre akarják nevelni a gyerekeket, népszerűsítik a szabad nemválasztást, és Pride-aktivistáknak akarják őket használni.

„Itt más a helyzet, ismerjük a marxista gondolatokat, be vagyunk oltva a woke vírus ellen” – figyelmeztetett Orbán, aki szerint a népességfogyás egyetlen megoldása, ha az állam segíti a családalapítást.

A nők munkaerőpiaci integrációja ugyan megtörtént, ami hatalmas gazdasági felhajtóerőt jelent, csakhogy éppen akkor állnak munkába, amikor a gyermekvállalás legaktívabb korszakába lépnek – sorolta Orbán, aki szerint újra gazdasági előnnyé kell tenni a gyermekvállalást. Úgy vélte, pénzt osztogatni könnyű, de emellett egyensúlyozni kell, hogy a gazdaság is növekedjen.

„Azt akarjuk, hogy a nők választhassanak. Ha akarnak, dolgozhassanak, de ne legyen egzisztenciális kényszer a munkavállalás” – mondta.

Orbán azzal folytatta, hogy miközben mi védekezünk, a nyugati baloldal támad.

Reviczky Zsolt

"Támadja a hagyományos családmodellt, relativizálja a család fogalmát, ennek eszköze az LMBTQ-lobbi és a genderpropaganda, ők célba veszik a gyermekeinket, ezért mi védekezünk. Automatikusan bekapcsol a rendszerünk, ha veszélyben látja a családokat” – mondta.

Orbán szerint a legfontosabb védvonal a magyar alkotmány, melynek megerősítése érdekében nemzeti konzultációkat és népszavazásokat tartottak, Brüsszelben viszont „senki nem kérdezi meg ezekről az embereket”.

A védekezés mögött persze – tette hozzá – létezik egy szellemi megfontolás is: gyermeket vállalni öröm. Nem úgy, mint elmenni a vidámparkba, vagy beülni egy moziba. Áldozat, ami sokszor nehézséggel jár. Ez a lemondás azonban Orbán szerint segíti őket, sőt a családos emberek értik az evangélium szavait is.

„A szeresd felebarátodat azt is jelenti, hogy szeretni kell önmagunkat is. Mi más fejezhetné ki az önszeretetünket, mint az, hogy életünket érdemesnek találjuk a folytatásra, és ez csak a gyerekeink útján lehetséges” – mondta a miniszterelnök, aki visszaemlékezett Ferenc pápa látogatására is, majd megígérte, hogy nem adják fel, és Brüsszellel meg fogjuk vívni a gyermekvédelemről szóló csatát.

A IV. Demográfiai Fórum addig is folytatódik, olyan felszólalókkal, mint a francia Marion Maréchal, aki korábban azt szorgalmazta, hogy az abortusz állami támogatása helyett Franciaország a kapcsolódó költségeket a nőkre hárítsa, Sharon Slater, a Family Watch International elnöke, aki az iskolai szexedukáció ellen kampányol, és bűnnek tartja a házasság előtti szexet, valamint Jaime Mayor Oreja spanyol politikus, aki szerint a 2017-es barcelonai terrortámadás hátterében álló okok egyike a melegházasság 2005-ös elfogadása volt Spanyolországban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!