Bojkottálja a DK az alkotmánybírók megválasztását
Nem akarnak asszisztálni az „áldemokratikus színjátékhoz”.
Nem akarnak asszisztálni az „áldemokratikus színjátékhoz”.
Az Alkotmánybíróság „deficites” szerepe, egy eltüntetett Fidesz-közeli cég, tisztesség és annak látszata is előkerült a négy, ősszel megüresedő bírói helyre jelölt öt új alkotmánybíró-aspiráns bemutatkozásán pénteken a parlamenti szakbizottság ülésén. Az ötök közül a bizottság csak a Fidesz-KDNP által javasolt négy személyt „engedte át”, így a keddi szavazás már biztos lefutott.
Lomnici Zoltán egykori főbírót és Patyi András korábbi NVB-elnököt is alkotmánybírónak jelöli a négy, szeptembertől megüresedő helyre a Fidesz–KDNP. A hvg.hu megszerezte mind a négy nevet – ők biztos befutók a kormánypárti kétharmad miatt, így az egyetlen ellenzéki jelölt az esélytelenek nyugalmával indul.
Lemondott a bizottsági tagságáról, ezért az alkotmánybírókat jelölő folyamat törvényellenes, az Országgyűlés pedig törvénysértő módon választhatja meg a négy új alkotmánybírót kedden - közölte Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője. Gulyás Gergely, a parlament fideszes alelnöke szerint az MSZP felvetése jogi képtelenség.
Négy nevet sorolt fel a Magyar Nemzet, állítólag őket találják alkalmasnak a megüresedő alkotmánybírói posztok – ezekből összesen három van – betöltésére.
Budapest egykor és ma – az Otthontérkép londoni mintára videópárokon mutatja be, milyen volt a magyar főváros anno és most.
Az első szabad választás óta gyürkőzik egymással az Országgyűlés és az Alkotmánybíróság, de a Fidesz - saját reményei szerint - hétfőn megnyeri ezt a háborút. Az egészsségüggyel ugyanakkor nem állnak ilyen jól, bár az átalakítás továbbra is folyamatos. A mindenkivel hadban álló kormány a médiatörvény ügyében enged egy kicsit, sőt, még az EU-stabilitási paktumot is kihirdetik. Most először pénzbüntetést kap egy képviselő, amiért csúnyákat mutogatott az ülésteremben.
Mindig is kereszténydemokratának vallotta magát, de csak 2006-ban lett KDNP-s. Hamarabb csatlakozott a Fideszhez, mint bárki más a jobboldalról, sőt a "polgári" kifejezést is először használta. A hétfőn alkotmánybírónak jelölt Salamon László 1990 óta képviselő, és három alkotmányozásban vett részt, igaz, korábban még sok mindent másként gondolt, mint ma.
Jövő héten alkotmánybíró-jelöltet hallgathat meg az Országgyűlés Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottsága - jelentette be a testület szerdai ülésén Papcsák Ferenc alelnök.
Az Országgyűlés mai ülésén megválaszthatja az Alkotmánybíróság öt új tagját, továbbá dönthet például az egészségügyi tárgyú jogszabályok, illetve a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről (PSZÁF) szóló törvény módosításáról is. Ezt követően a költségvetés kormány által kezdeményezett módosításáról kezdődhet vita a Házban.
Az Alkotmánybíróság elnökét és tagjait jelölő eseti bizottság hétfői zárt ülésén az öt kormánypárti alkotmánybíró-jelölt kapta meg a szükséges támogatást.
Az öt kormánypárti alkotmánybíró-jelölt kapta meg a szükséges támogatást a parlamenti jelölőbizottságban a testület hétfői ülésén. AZ MTI úgy tudja, az MSZP minden kormánypárti jelöltre igennel szavazott.
Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága a frakciók által javasolt mind a nyolc alkotmánybíró-jelöltet támogatta kedden.