szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lemondott a bizottsági tagságáról, ezért az alkotmánybírókat jelölő folyamat törvényellenes, az Országgyűlés pedig törvénysértő módon választhatja meg a négy új alkotmánybírót kedden - közölte Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője. Gulyás Gergely, a parlament fideszes alelnöke szerint az MSZP felvetése jogi képtelenség.

Az Alkotmánybíróságról (Ab) szóló törvény szerint a bírákat jelölő eseti bizottságnak legalább kilenc és legfeljebb tizenöt képviselőből kell állnia - idézte fel Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője.

Ő csütörtök délután lemondott az alelnöki tisztségéről és bizottsági tagságáról, a testület így pénteken nyolc taggal döntött a jelöltekről. Tóth szerint a lemondását nem vette figyelembe Rubovszky György (KDNP), a jelölőbizottság elnöke és a testület sem, ahogy az igazságügyi bizottság is figyelmen kívül hagyta és hétfőn törvényellenesen hallgatta meg a jelölteket.

Közölte, ha mégis megválasztják az alkotmánybírókat, akkor az MSZP a megfelelő jogi fórumokon megtámadja a döntést.

A fideszes Gulyás Gergely később azt mondta, jogi képtelenségnek tartja az MSZP felvetést az alkotmánybíró-választás lehetséges jogtalanságáról. Szerinte ugyanis semmilyen közjogi testület működését nem akadályozza egy tag lemondása a mandátumáról, ha egyébként a határozatképesség biztosított.

Hozzátette, az eseti bizottságot létesítő országgyűlési határozat külön is kitér arra, hogy a testület működésének nem akadálya, ha egy frakció nem delegál tagot. A bizottságok és maga az Országgyűlés létszáma is meghatározott, ám önmagában az, hogy valaki lemond a mandátumáról, a hely pedig betöltetlen marad, semmilyen tekintetben nem akadálya az adott közjogi testület, például a parlament működésének - magyarázta Gulyás Gergely.

Szerinte a bizottság "kétségkívül színvonalasabb lett" azzal, hogy az MSZP nem képviselteti magát benne, de a működés, határozatképesség szempontjából a szocialista felvetésnek semmilyen következménye nincs.

Tóth Bertalan a sajtótájékoztatóján bemutatott egy iratot is, amelyen a négy alkotmánybíró-jelölt megválasztását javasolja Rubovszky György, a jelölőbizottság KDNP-s elnöke. Az MSZP frakcióvezetője szerint azonban a dokumentum "nem felel meg a valóságnak", mert a bizottság nem november 17-én, hanem november 18-án hozta meg döntését a jelölésről.

Gulyás Gergely erre úgy reagált, hogy ha kérik, akkor az Országgyűlés majd kijavítja, de az érvényesség szempontjából ennek semmilyen jelentősége nincs.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!