Alkotmánytervezettel készülnek volt minisztériumi szakemberek
Egy modern, XXI. századi alkotmánytervezet megírásába kezdtek a korábbi igazságügyi minisztérium alkotmányjogi főosztályának vezetői közös blogjukon.
Egy modern, XXI. századi alkotmánytervezet megírásába kezdtek a korábbi igazságügyi minisztérium alkotmányjogi főosztályának vezetői közös blogjukon.
Az Alkotmánybíróság elnöke nem ért egyet azzal a tézissel, hogy a jelenlegi alkotmány rossz, az új pedig tökéletes lesz.
Nemzeti konzultációs testület jött létre az alkotmányozással kapcsolatban. Az új alaptörvény előkészítésével kapcsolatos nemzeti konzultációnak legfontosabb része egy kérdőív, amelyet minden állampolgárhoz eljuttatnak.
Lassan vége a téli parlamenti szünetnek, azaz egyre közelebb lépünk a tavaszi ülésszak két meghatározó vitájához az ígért reformokról és az új alkotmányról. Hosszabb távon is meghatározó lesz, miként viselkednek, milyen stratégiát folytatnak a pártok idén tavasszal - véli Török Gábor politológus.
Az új alkotmányt előkészítő nemzeti konzultációt vezető fideszes európai parlamenti képviselő nem ért egyet azzal, hogy az alkotmányt csak két egymást követő országgyűlés, kétharmados törvénnyel változtathatná meg.
Az LMP szerint a magyar demokrácia sürgős megújításra szorul, de nincs szükség új alkotmányra, nincs alkotmányozási kényszer. Ezt Schiffer András és Jávor Benedek mondta azon a csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón, amelyen bemutatták az LMP saját alkotmánykoncepcióját.
A nők, az anyák és fiatalok védelmére már korábban is tartalmazott szabályokat az alkotmány, most az időseket és a fogyatékkal élőket is belevennék a védendő társadalmi csoportok közé.
A XVI. kerületi Általános Ipartestület elnöke a jogbiztonságot hiányolta.
A meghívott szakszervezeti vezetők többsége élesen bírálta az alkotmányozás folyamatát azon a közmeghallgatáson, melyet az Országgyűlés alkotmány-előkészítő eseti bizottsága tartott parlamenti nyílt napján, kedden.
Kormányon a Fidesz nem akart kettős állampolgárságot, erről levelet is írtak a Velencei Bizottságnak. 2004-ben pedig mit mondott az akkori ellenzék, a jelenlegi kormánypárt? Azt, hogy szó sincs választójogról. Ez csupán lelki, történelmi gesztus. Egy útlevél, hogy határon túl élő testvéreink ugyanolyan könnyen mozoghassanak Európában, mint mi, már EU-tag magyarok - írja keddi blogbejegyzésében Gyurcsány Ferenc.
Az igazán nagy feladat akkor kezdődik, amikor az alkotmány-előkészítő eseti bizottság által letett alaptörvény-koncepció alapján elkészül a kodifikált normaszöveg - véli az MTA elnöke.
A félreértéseket elkerülendő, az MSZP nem vesz részt az alkotmányozási folyamatban, nyilatkozta Szanyi Tibor, az MSZP elnökségi tagja a hvg.hu-nak.
Az MSZP nem vesz részt az alkotmányozás parlamenti vitájában, mert az új alaptörvény nem egy nemzet, hanem egy párt készülő alkotmánya – jelentette be a szocialisták vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján Kormos Kata, a párt szóvivője.
A legkevésbé sem értene egyet azzal, hogy részvételükkel legitimáljanak egy olyan fórumot, amelyet a választópolgárok nem választottak meg - közölte szombaton az MTI-vel Bárándy Gergely, az MSZP országgyűlési képviselője arra utalva, hogy a Fidesz tervei szerint átmenetileg alkotmányozó nemzetgyűléssé alakul majd át az Országgyűlés.
Nem látszik, hogy bármi veszélyeztetné az új alkotmány elfogadását, de kérdés, hogy a Fidesznek ebben a politikai helyzetben van-e esélye arra, hogy olyan alkotmányt adjon az országnak, amely tartós kötéseket alakíthat ki az emberek jelentős részében, és megoldja a jelenlegi alaptörvény legnagyobb problémáját, a legitimációs deficitet - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Török Gábor.
A Jobbik részt vesz az alkotmányozásban és semmilyen körülmények között nem működik együtt Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökkel. Az LMP még nem kommentál, az MSZP kitart régi véleménye mellett.
Senki nem adott felhatalmazást új Alkotmányra, már csak azért sem, mert senki nem kért ilyen felhatalmazást - írja blogjában Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök, aki ezért azt javasolja valamennyi ellenzéki pártnak, hogy hirdessen bojkottot az alkotmányozási folyamat egészére, és egyáltalán ne vegyen részt az Országgyűlés munkájában azon idő alatt, amikor a parlament, "önmagát bárminek is nevezve, a Fidesz új alkotmányát tárgyalja".
Hogy alakul a magyar alkotmányozás menete? Melyek a világ új válsággócai? Felfogatják-e életünket a táblagépek? – egyebek mellett ezekre a kérdésekre ad választ a HVG eheti számának Trend-melléklete.
Az LMP-n belüli vitákról, a párt céljairól, a borsodi biztonságérzetről és a rokkantnyugdíjasok számáról is beszélt Mile Lajos a Magyar Hírlapnak adott interjúban.
Magyarország új alkotmánya 2012. január elsején lép hatályba, az új alaptörvényt jövő év április 25-én, húsvéthétfőn fogadja el az Országgyűlés - nyilatkozta Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Nemzet pénteki számában megjelent interjúban.