Felfedezték az univerzum legnagyobb gázfelhőjét
Az univerzum legnagyobb gázfelhőjét fedezték fel egy kvazár fényében amerikai csillagászok. Úgy vélik, az "intergalaktikus pókháló" egy fonalát azonosították.
Az univerzum legnagyobb gázfelhőjét fedezték fel egy kvazár fényében amerikai csillagászok. Úgy vélik, az "intergalaktikus pókháló" egy fonalát azonosították.
Összekapcsolódott vasárnap a Nemzetközi Űrállomással (ISS) a Cygnus (Hattyú) amerikai teherszállító magánűrhajó, amely elhozta az űrhajósoknak szánt karácsonyi ajándékokat is.
Magához tért "mesterséges álmából" a Holdon két hétre ideiglenesen forgalomból kivont Jáde nyúl nevű holdjáró - jelentette a kínai központi televízió vasárnap.
Hivatalosan is halottnak nyilvánították az ISON üstököst egy tudományos konferencián, ahol a Nap izzó felszínével való túl közeli találkozást nevezték meg az égitest végzeteként.
Az üstökösnek közép-európai idő szerint este kellett volna megjelennie a teleszkópok felvételein, de ez nem történt meg.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) elismerte a hét végén, hogy tévedésből tiltott ki hat kínai kutatót egy kaliforniai tudományos konferenciájáról és módosította erre vonatkozó korábbi döntését kínai médiajelentések szerint.
Az MTA-ELTE Lendület Asztrofizikai Kutatócsoport csatlakozik a jelenleg tervezett legnagyobb nemzetközi égboltfelmérési projekthez, a hamarosan induló LSST (Large Synoptic Survey Telescope) programhoz, amelynek keretében egy Észak-Chilében épülő obszervatórium 20 milliárd objektumról, a Naprendszeren belüli égitestektől a legtávolabbi galaxisokig készít majd felvételeket.
Az MTA-ELTE Lendület Asztrofizikai Kutatócsoport csatlakozik a jelenleg tervezett legnagyobb nemzetközi égboltfelmérési projekthez, a hamarosan induló LSST (Large Synoptic Survey Telescope) programhoz.
A Jupiter és a Szaturnusz új légköri adatai arra utalnak, hogy bőségesen előfordul bennük a szén szemet gyönyörködtető, kristályos alakzata. Évi egy tonna gyémánt keletkezhet a Szaturnuszon – hangzott el az Amerikai Csillagászati Társaság konferenciáján.
Szabadon lebegő, egyetlen csillaghoz sem kötődő exobolygót találtak hawaii csillagászok, akik az Astrophysical Journal Letters című folyóirat szerdán megjelent számában tettek közzé tanulmányt a Jupiternél sokkal nagyobb gázóriásról.
Először észleltek a polipropilén műanyag összetevőjeként ismert propilént a Földön kívül: az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Cassini űrszondája a Szaturnusz egy holdjának légkörében mutatta ki a vegyület jelenlétét.
A Föld kozmikus szomszédságában lévő minden bizonnyal legnagyobb sűrűségű csillagvárosba nyertek bepillantást kutatók a Hubble és a Chandra űrteleszkópok segítségével.
A HIP 102152 nemcsak tömegét tekintve, de kémiai összetételében is a megszólalásig hasonlít a Naphoz. Csak éppen 8,2 milliárd éve létezik, tehát jóval idősebb a mi Napunknál.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) reaktiválja WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer) nevű infravörös csillagászati műholdját, hogy a 2011-ben nyugdíjazott űrteleszkóp hároméves misszió keretében kutassa a Földre esetlegesen veszélyt jelentő aszteroidákat.
A Tejútrendszer közepén található szupermasszív (nagyon nagy tömegű) fekete lyuk közelében lévő, spagettire emlékeztető, elnyúló gázfelhőt tanulmányoznak csillagászok az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Chilében működő nagyon nagy teleszkópja (VLT/Very Large Telescope) segítségével.
Az északi félteke legmagasabban fekvő és Ázsia legjobb obszervatóriuma lesz a Tibetben épülő csillagvizsgáló, amely tíz év múlva készül el.
A NASA közzétette az első képeket a Naprendszer eddig csak vélt csóvájáról.
Egy embrionális állapotban lévő úgynevezett protocsillagot fedeztek fel kutatók a Földtől 11 ezer fényévnyi távolságra: a csillagembrió jelenlegi állapotában ötszázszor nagyobb tömegű a Napnál, de a születési folyamat végére "csak" százszor lesz nagyobb annál.
Európai csillagászok új technikával fedezték fel a víz nyomait egy messzi bolygón, ám az élet ott elképzelhetetlen, hiszen a felszíne legalább 1500 Celsius-fokos.
A Cerberus és a Stüx nevet kapta a Naprendszer peremén keringő Plútó kisbolygó két parányi holdja - jelentette be kedden a kaliforniai székhelyű Seti Intézet a Nemzetközi Csillagászati Unió döntését.