Koplaljon a rák ellen!
A kalória- és tápanyag-korlátozás, illetve a behatárolt étkezési időtartam gátolhatja a daganatok növekedését és terjedését – derül ki a Semmelweis Egyetem új tanulmányából.
A kalória- és tápanyag-korlátozás, illetve a behatárolt étkezési időtartam gátolhatja a daganatok növekedését és terjedését – derül ki a Semmelweis Egyetem új tanulmányából.
Az ELTE kutatói nagy hazai együttműködésben jól kötő kismolekulákat találtak, amelyekkel nem a sejtosztódás alapvető mechanizmusaiba avatkoznak be, hanem az egészséges állapotot állítják helyre.
A bőr alatt elhelyezkedő daganatok méretének pontos követése ma még bonyolult feladat. Tajvani kutatók egereken már vizsgáztatott újdonsága komoly áttörést ígér ezen a területen.
Egyelőre az amerikai Cornell Egyetem kutatói sem értik, milyen folyamat húzódhat meg az eset mögött, melyben egy három hónapos francia bulldog alsó állkapcsának jelentős része látszólag spontán regenerálódott.
A mobilokban lévő rezgőmotor segítségével brit kutatóknak sikerült komplex 3D-s tumort létrehozniuk, ezen tesztelve a gyógyszerkísérletek pontosabb eredményt adhatnak.
Amerikai és japán kutatók olyan eljárást fejlesztettek ki, amely megmutatja az immunrendszernek, hol vannak a felszámolandó daganatos sejtek. Az eljárás az első kísérletek alapján működőképesnek tűnik.
A színésznél 2001-ben diagnosztizálták a betegséget, pont akkor, amikor első gyereküket várták.
Az eddigi tizedük helyett a hasnyálmirigyrákos betegek több mint harmadát tudja kiszűrni az MIT új mesterséges intelligenciája, és a végső cél még ezen is túlmutat.
Amerikai kutatók infravörös fény segítségével addig gerjesztették a daganatok megfestéséhez használt molekulákat, amíg azok szó szerint szét nem rázták a rákos sejteket.
Már az is sokat segíthet, ha csak csökkentjük az alkoholfogyasztásunkat – egyebek mellett erre mutat rá a WHO friss jelentése.
Számos nemi alapú különbség van a daganatos betegségekre való hajlamban és a különféle kezelések hatékonyságában, ma azonban még kevéssé figyelnek ezekre. Az oktatás, a kutatás, a gyakorlat már generációk óta egy 70 kilós „standard emberre”, egy férfira fókuszál, így bár a javasolt kezelések típusa, adagolása, időtartama az ő esetükben hatásos lehet, a populáció nagy része, például a nők számára nem feltétlenül a legjobb.
Fontos lépés lehet a rák elleni gyógyszer megtalálásához a felfedezés, amelyről most számoltak be.
A színésznőnél 2015-ben diagnosztizáltak mellrákot, a masztektómia, a kezelések és a többévnyi remisszió után azonban ismét szembe kell néznie a betegséggel.
A testet-lelket megviselő, ám esetenként a gyógyulás esélyével kecsegtető kemoterápia tulajdonképpen mérgezi a daganatos sejteket, csakhogy egészséges sejtek is áldozatul esnek. Londoni kutatók új módszere is mérgeket vet be, azonban ezek csakis a rákos sejtekre veszélyesek. Ígéretes eredményekről számoltak be a hólyagrák esetében.
Egy új tanulmány megerősíti, hogy a dohányzás olyan DNS-mutációkat okoz, amelyek rákhoz vezetnek. Ezek például olyan fehérjék előállítását gátolják meg, amelyek a rák elleni védekezésben töltenek be kulcsszerepet.
Öt éven át kísérték figyelemmel annak az 500 méhnyakrákos nőnek az egészségi állapotát, akiket egy új terápiás programba vontak be. Az eredmény egészen lenyűgöző.
Kimagasló aktivitású, kis dózisban alkalmazható új magyar rákellenes gyógyszermolekula-jelöltet fejlesztettek ki az ELTE kutatói. A TBP-333-ként emlegetett új magyar szer hatása az összehasonlító tesztek szerint jelentős mértékben meghaladja az amerikai fejlesztők eddigi legígéretesebb hatóanyagjelöltjének hatását.
Egy nemzetközi kutatócsoport adatelemzése arra jutott, hogy 1990-hez képest 79 százalékkal több rákos megbetegedést diagnosztizálnak a fiatalok és középkorúak körében.
Új eszköz segíthet az agytumortól szenvedő betegeknek, valamint az orvosoknak egyaránt: a Brigham and Women’s Hospital által fejlesztett implantátum az egyes gyógyszerek hatásait képes műtétek alatt figyelni.
Káros lehet a feltétlenül szükségesnél több C- és E-vitamin bevitele a rákbetegeknél, erre a megállapításra jutottak a svéd Karolinska Intézet munkatársai.