szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók olyan robotsebészt fejlesztettek, amely a kifejezetten nehezen hozzáférhető tumorok kimetszésében lehet az orvosok segítségére.

A reszekció nevű sebészeti eljárás lényege, hogy egy rákos betegből úgy távolítják el a tumort, hogy a lehető legkevesebb ép szövetet metszik ki a műtét során. Ez elképesztően nagy precizitást és odafigyelést igényel az orvos részéről, de még így sem biztos, hogy sikerül tökéletes munkát végezni – például azért nem, mert a daganat olyan helyen van, ahol nagyon nehezen lehet hozzáférni.

Ebben segíthetnek a robotsebészek, amelyek az embernél pontosabban, és soha meg nem remegő kézzel operálnak. Egész pontosan egy új eszköz, az ASTR (Autonomous System for Tumor Resection), amit az amerikai Johns Hopkins Egyetem kutatói fejlesztettek ki. A géppel olyan kényes területeken is nagy pontossággal lehet dolgozni, mint például a nyelv. A szakemberek szerint az eszköz olyan ügyesen dolgozik, mint egy ember, sőt, bizonyos esetekben akár túl is szárnyalja az ember teljesítőképességét.

Illusztráció.
Xinhua / Yang Qing

A pontosság ebben az esetben azt jelenti, hogy a gép 5 millimiter vastagságú egészséges szövetet távolít el a tumorral. Ez a hivatalosan elfogadott mennyiség, ami egyébként akkora nagyságú területet jelent, mint például egy ceruza végén lévő radít vastagsága. Egy ekkora szövet már biztosíthatja a rákos sejtek eltávolítását, miközben minimalizálja a környező területek károdosásának kockázatát – írja az IFLScience.

Az ilyen eljárásoknak az egyik alapvető probléma az, hogy a tumor szélességét látják ugyan a szakemberek, a mélységét azonban nem. A robot azonban képes arra, hogy mélységében is olyan precízen dolgozzon, mint ahogy arra utasítást kap.

Akár gyerek fekszik a műtőasztalon, akár felnőtt, növelheti a túlélés esélyeit, ha bent van ez a robot is

A Bostoni Gyermekkórházban egy olyan robotot fejlesztettek, amellyel úgy lehet endoszkópos műtétet elvégezni, hogy közben nagy mozgástere marad a sebészeknek. Gyerekek és felnőttek operálása közben is hasznos lehet.

Jiawei Ge, az Johns Hopkins Egyetem doktorandusza, a fejlesztést végző csapat tagja szerint az is komoly kihívást jelent, ha a környező szövetek miatt a sebészek nem férnek hozzá közvetlenül a daganathoz.

A szakemberek sertésnyelvek segítségével tanították be a rendszert, ami vákuumfogó és a szikék segítségével pontosan 5 milliméternyi egészséges szövetet távolított el. A műveletet hatszor végeztették el vele, és mind a hat alkalommal hibátlanul dolgozott. Az eredményekről az IEEE Robotics and Automation Letters című tudományos lapban számoltak be a kutatók.

Most azt szeretnék elérni, hogy egy belső szerven, például egy vesén is ugyanilyen hatékonyan tudjon dolgozni az ASTR.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!