Norvégiától vett gázt Ukrajna
Ukrajna 346,144 millió köbméter földgázt importált Norvégiából októberben több mint 91 millió dollárért. A gáz Szlovákián át jut el az országba.
Ukrajna 346,144 millió köbméter földgázt importált Norvégiából októberben több mint 91 millió dollárért. A gáz Szlovákián át jut el az országba.
Amikor egy hete Vlagyimir Putyin bejelentette, hogy Oroszország a maga részéről befejezettnek tekinti az Ukrajnát elkerülő, a közép- és dél-kelet-európai országokon át Ausztriába tartó Déli Áramlat gázvezetéket, a Brüsszelben tárgyaló Szijjártó Péter csak annyit tudott kibökni, hogy a kormány akkor majd keres a helyzet kezelésére alternatívát. Napokra volt csak szükség, hogy a kormányzati kommunikációban megjelenjen az azeri gáz, de a frappánsnak látszó megoldással több probléma is van. Ennek néztünk utána.
Az előleg átutalása lehetővé teszi, hogy a Gazprom az idén június óta első alkalommal - amikor a kifizetetlen számlákra hivatkozva leállította a gázszállítást Ukrajnának - ismét megkezdje a szállításokat.
Ukrajna december közepétől növeli gázbehozatalát Szlovákia felől, miközben szerdán, vagy csütörtökön előre fizet Oroszországnak 1 milliárd köbméternyi földgázért.
Ennyi volt, úgy néz ki, nem lesz Déli Áramlat. Az oroszoktól Bulgárián és Szerbián át Magyarországon is átfutó orosz gázvezeték tervét Vlagyimir Putyin hétfőn vetette el. De mégis, miért döntöttek így az oroszok és miért épp most? Minket hogyan érint ez a dolog? Mekkora arcvesztés ez a gázvezetéket olyannyira támogató magyar kormánynak? A paksi bővítésre mindez milyen hatással van? Megpróbáljuk elmagyarázni.
A tárolt 2,8 milliárd köbméter gáz képes biztosítani az itthoni ellátást akkor is, ha esetleg huzamosabb ideig nem érkezik Magyarországra gáz Ukrajnán keresztül.
Az ukrán állami energiavállalat, a Naftohaz vezetője azt mondta: nem kaptak magyarázatot a gázszállítások leállítására a magyar rendszerüzemeltetőtől, s annak valódi okát sem ismerik, mindössze annyit tudnak, hogy Magyarország néhány nappal azt követően zárta el a csapot, hogy magas rangú orosz tisztviselők Budapestre látogattak.
Jelentősen többe kerül a földgáz azokban az országokban, ahol magas a fogyasztásban az orosz import aránya. Ez valószínűleg nem az importtól való függésnek, hanem az orosz importtól való függésnek köszönhető.
Az adriai olaj- és gázlelőhelyek feltárására és kitermelésére kiírt horvátországi tenderre a Mol leányvállalata, a horvát INA, az olasz Eni, az osztrák OMV, az amerikai Marathon Oil és MedOil , továbbá a skót Cairn Energy adott be pályázatot – közölte a Poslovni Dnevnik című horvát napilap szerdán.
Kormányrendelet segíti az extra gázbetárolást az év végéig.
Elbukó internetadó, magára sokkal többet, a legelesettebbekre lényegesen, kevesebbet költő állam, megszűnő vasárnapi bolti nyitvatartás, bekúszó dugódíj, felfüggesztett hűtő- és kazánpályázat és vállalkozni nem igazán jó Magyarországon. Demján Sándor pedig csúnyán kifakadt. A hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
A Gazprom szeptember elején kezdte el csökkenteni exportját a szerződéses minimumra a legtöbb európai ország esetében, hogy az érintett országok ne tudjanak Ukrajnának gázt szállítani - írta az Interfax, amely szerint a Gazprom ebben nem ért el sikert.
Ukrajna garantálja az orosz tranzitszállításokat, és nem fog ürügyet szolgáltatni Oroszországnak arra, hogy különféle szállítási útvonalak révén zsarolja Ukrajnát és Európát – ígérte az ukrán kormányfő.
2018-ra Ausztrália válhat a cseppfolyósított földgáz (LNG) legnagyobb exportőrévé, ugyanis egyre több LNG-terminál indul be. A növekvő mennyiség jelentős részét ázsiai országoknak viszik.
Az EU-ukrán-orosz háromoldalú gázártárgyalások csütörtök este folytatódnak Brüsszelben, miután a szerda délután megkezdett és csütörtök hajnalig folytatott egyeztetéseken sem született végleges megállapodás a felek között arról, miként tud Ukrajna írásos garanciát vállalni a fizetésre.
Több mint 71 milliárd köbméternyi operatív tartalékot képeznek a Gazprom oroszországi tározóiban. Ez a mennyiség 2,1 milliárd köbméterrel több a tavalyinál és az orosz gázszektor történetében is a legnagyobb. Oroszországban a szokásosnál hidegebb tél várható.
Ukrajna, Oroszország és az Európai Unió képviselői október 21-én Berlinben ülnek össze ismét, hogy folytassák az orosz gázszállítással kapcsolatos vitatott kérdések rendezését.
Ukrajna ezer köbméterenként 340 dollárt fizet a norvég Statoilnak, ami napi átlagban 11 millió köbméter fölgázt ad. Ez az Ukrajna felé irányuló fordított gázszállítás csaknem fele.
Hat hónapra elegendő a gázkészlete Ausztriának, az ország tározóinak töltöttségi szintje 90 százalékos.
Az oroszok 700 millió köbméter gáz számára foglaltak le kapacitást a magyarországi gáztárolókban – írja a Napi Gazdaság szerdai száma.