Sok szó esett róluk az elmúlt hetekben, de kik is azok a serpák?
Nagy utat tettek meg a serpák a jakterelgetéstől a Mount Everest sokszoros meghódításáig. Egy kis népcsoport története krumplival, jetibabonával és magashegyi bunyóval fűszerezve.
Nagy utat tettek meg a serpák a jakterelgetéstől a Mount Everest sokszoros meghódításáig. Egy kis népcsoport története krumplival, jetibabonával és magashegyi bunyóval fűszerezve.
Min múlik, hogy valakinek sikerül-e a tervezett csúcsmászás vagy sem? László Bence terhelés-élettani diagnosztával beszélgettünk arról, hogy milyen rejtett adottságok befolyásolhatják a sikert, mivel lehet a legjobban felkészülni vagy éppen mennyit segíthet egy teljes vérkép és néhány terheléses vizsgálat a csúcsmászás előtt.
Végül két másik hegymászó állta a cechet.
A sportolónak úgy sikerült posztolnia a mentésről, hogy nem említette meg a nepáli segítőt.
A kabáton és a többi felszerelésén jól látszanak az expedíciót támogató cégek logói.
Az úgynevezett Erkélyen készült az utolsó kép a magyar hegymászóról.
Himalájában is járt szerzőnk szerint a kérdés inkább az, hogy miért hajszolja a magyarokat szélsőséges hangulatba a magashegyi mászás? Földes András szerint nem az alpinizmusban kell keresni a magyarázatot. Vélemény.
A Kancsendzöngán elhunyt magyar hegymászóról, és még inkább a feleségének gyászáról szól a Magasságok és mélységek című film, amelynek a készítők szerint missziója is van: az ítélkezés helyett a megértésre és együttérzésre koncentrálni a nézőik figyelmét.
A hátára kötözte a maláj mászót, úgy ereszkedett vele 600 métert Gelje Serpa. Ő is tagja volt annak a csapatnak, amely a hegyen eltűnt Suhajda Szilárd keresésére indult.
Luis Stitzinger pótlólagos oxigén nélkül indult el megmászni a Kancsendzöngát.
A szervezők azt kérték, ne feketében érkezzenek a résztvevők.
London a koronázási ünnepség lázában égett. Éppen a nagy nap reggelén érkezett meg a hír, hogy a brit expedíció célba ért: a királynő új-zélandi alattvalója, Edmund Hillary és a helybéli serpa, Tendzing Norgaj 1953. május 29-én feljutott a Föld legmagasabb pontjára, a Mount Everestre, tibeti nevén a Csomolungmára, a Szent Anyára. „Valójában tartottunk attól, hogy a világ figyelmét eltereljük a koronázásról. Úgy éreztük, igazán kényelmetlen lenne, ha a királynőnek versengenie kellene velünk azért, hogy őrá figyeljen a világ” - emlékezett Lord John Hunt, az expedíció vezetője. Az évfordulót beárnyékolja Suhajda Szilárd tragikus végű csúcsmászási kísérlete.
A család úgy döntött, hogy a magyar hegymászó holttestét akkor sem hozzák haza, ha megtalálják.
Ha meg is találják a testet, az a hegyen marad örökre.
Tomi Rocky nyílt vízi paraúszó Suhajda emlékére pontosan annyi métert úszott le láb nélkül, amilyen magas a Mount Everest.
Pont tíz éve halt meg a Kancsendzönga csúcsának megmászásakor Erőss Zsolt. Özvegye, aki maga is mászott meg 8000 méteres hegyeket, most Suhajda Szilárd halálára írt megrendítő sorokat „Mi is az élet?” címmel.
Suhajda Tibor nem adja fel a reményt.
Kétszer is találkozott a csúcs alatt Suhajda Szilárddal egy dokumentumfilmes.
Napokig tartó reménykedés, több ezer kilométerről leszervezett mentés: a Mount Everesten eltűnt magyar hegymászó expedíciójának sajtósával beszélgetett a hvg.hu az utolsó napokról.
„Késznek kell lenni szenvedni is, ha épp úgy hozza a helyzet! Ez egy ilyen műfaj.”