Az EU kiképző missziót hozna létre az ukrán katonáknak
Prágában kedden kezdődött az uniós védelmi miniszterek informális találkozója, a legfontosabb téma az orosz–ukrán háború.
Prágában kedden kezdődött az uniós védelmi miniszterek informális találkozója, a legfontosabb téma az orosz–ukrán háború.
Az egyeztetések még zajlanak, a kereskedelem beindításához a MAVIR közlése szerint az ukránoknak kell teljesíteniük az uniós szabályzatokban és irányelvekben foglalt feltételeket. A sajtóban azonban olyan információk is megjelentek, hogy a MAVIR egyáltalán nem volt partner eddig az ukrán féllel való tárgyalásokban, és ennek politikai okai vannak.
A brit védelmi minisztérium szokásos napi összefoglalójában azt írja, hogy az átszervezett orosz parancsnoki struktúra működőképességét is próbára teszi az ukrán támadás.
A régóta várt ukrán támadás közvetlen célja Herszon visszafoglalása, a Biden-kormányzat tisztviselői úgy vélik, hogy Moszkva az iráni gyártmányú Shahed-129 és 191, valamint a Mohajer-6 típusú drónokból vásárolt be.
Volodimir Zelenszkij azt tanácsolta a Herszonnál védekező orosz csapatoknak, hogy meneküljenek.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértői még a héten ellátogatnak a zaporizzsjei erőműhöz.
A vállalat az érintett 400 oroszországi munkavállalóját viszont továbbra is támogatja.
Az állami gázszolgáltató szerint az idei fűtési szezon a megszokottnál később indul az országban, és hamarabb is fejeződik be.
Herszonnál előretörtek az ukrán csapatok és sikerült is állításuk szerint áttörniük az orosz védelem első vonalát. Eközben otthagyja Oroszországot az Ericsson is, és egy második ukránt is meggyanúsított a Dugina-gyilkosság ügyében az FSZB.
Szergej Sojgu védelmi miniszter katonai képzetlenségéből a valódi háborús tapasztalatokkal rendelkező katonák rendre gúnyt űztek.
Világbajnok magyar válságkezelésről, keleti nyitásról és Paks II-ről is beszélt a külügyminiszter Tihanyban a Tranzit fesztiválon.
Huszonkettőre nőtt a kelet-ukrajnai vasútállomás elleni rakétatámadás halálos áldozatainak száma – jelentette be szerda éjjeli videóüzenetében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, azt is hangoztatva, hogy Oroszországnak az Ukrajna elleni háborúban tett minden lépéséért felelnie kell.
Az ukrán elnök, Volodomir Zelenszkij szerint az oroszok csapást mértek egy ukrajnai vasútállomásra, mintegy tizenöt ember halálát okozva ezzel. Szerdán szinte egész nap szóltak a légvédelmi szirénák Ukrajnában. Folyamatosan frissülő hírfolyamunk a háború csütörtöki eseményeiről.
A WHO főigazgatója szerint az ukrán egészségügyi ellátórendszer komoly csapást szenvedett el, de még nem omlott össze.
Az ukránok Leopard tankokat és rakétavetőket kérnek Németországtól. A legrégebbi brit katonai és biztonságpolitikai agytröszt volt vezetője szerint váltakozó intenzitással, de akár 80 évig is eltarthat az orosz-ukrán viszály.
Emberek tízezrei haltak, vagy sebesültek meg és milliók menekültek el február 24-e, az ukrajnai orosz agresszió kezdete óta. Egyelőre megjósolhatatlan, hogyan és mikor ér véget a háború, s az előrejelzés még nehezebb, ha a konfliktus kezdetét nem február 24-ére, vagy akár 2014-re, az Ukrajnához tartozó Krím orosz annektálására tesszük, hanem 1999-re, amikor Vlagyimir Putyin – néhány oroszországi lakóház felrobbantásával – kiprovokálta a második csecsenföldi háborút. Akkor kezdődött ugyanis az, ami a mai napig tart: az „orosz földek” újbóli egybegyűjtése.
A legrégebbi brit katonai és biztonságpolitikai agytröszt volt vezetője szerint tűzszünetek és kiújuló harcok fogják váltogatni egymást néhány évente.
Az ünnepre felvett rendhagyó színű visivánkáján a megszokott népi motívumok mellett ugyanúgy látni tankot, mint páncélozott harcjárművet.
Az ukrán elnök szerint a háború végét általában a békekötés jelenti, de esetükben ez a győzelem lesz.
A jelenség hátterében az úgynevezett bombaturbáció áll; a folyamat eredményeként a robbanószerek által veszélyes anyagok kerülnek a talajba.