Az MNB 50 bázispontot vágott, a forint nem reagált a várt döntésre
Várakozásoknak megfelelően, 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Várakozásoknak megfelelően, 50 bázisponttal csökkentette a jegybanki alapkamatot hétfői ülésén a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
Újabb kamatcsökkentések következhetnek az év hátralévő részében, összességében a jelenlegi 7,5 százalékosnál 100-150 bázisponttal alacsonyabb alapkamat is elképzelhető az év végére, ám ennek már nem lesz forint erősítő hatása az Equilor pénteken kiadott legfrissebb elemzése szerint.
Kedden ismét csökkentette kulcsfontosságú kamatát az orosz központi bank, ezúttal 50 bázisponttal. Április óta ez már a hetedik csökkentés - összesen 300 bázisponttal - válaszul az inflációs nyomás mérséklődésére. Az intézkedés szerdától lép életbe.
A Román Nemzeti Bank (BNR) kedden fél százalékponttal csökkentette az irányadó kamatot, amely így 8 százalékra mérséklődik szeptember 30-tól.
A Lengyel Nemzeti Bank a szerdai kamatdöntésével nem változtatott alapkamatán, azt továbbra is 3,5 százalékon hagyta. A döntés megfelelt az elemzői előrejelzéseknek.
A bankközi devizapiac "elbírta" a hétfői kamatcsökkentést, a forint árfolyama a nemzetközi hatásokat követte: az eurót délután négy órakor 267,40 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a péntek délutáni 268,16 forinttal, és a hétfő délelőtti 266,42 forinttal.
Bár az elemzői várakozásoknál nagyobb kamatvágásról döntött a monetáris tanács hétfőn, elemzők szerint a piac már előzőleg ezt a lehetőséget is beárazta.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa ma ülést tart, az elemzők 0,5 százalékpontos kamatcsökkentést várnak.
Az Európai Központi Bank (EKB) változatlan szinten, egy százalékon hagyta az irányadó kamatát csütörtökön. A döntés megfelelt az elemzők várakozásának.
A román jegybank fél százalékponttal 9 százalékra csökkentette kedden az alapkamatát.
Romániában 6 százalék volt az éves szintű infláció májusban az áprilisi 6,5 százalék után. Az áremelkedés üteme a vártnál kissé nagyobb mértékben lassult.
A magyarországi recesszió miatt és a kormány reformjai révén akár már a jövő hónapban újrakezdődhet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatcsökkentési ciklusa, vélekedtek egyes londoni feltörekvő piaci elemzők, más vélemények szerint ugyanakkor az idei év egészében még nem várható lendületes pénzügypolitikai enyhítés.
A román központi bank szerdán 50 bázisponttal 9,5 százalékra mérsékelte az irányadó kamatot. A bank az idén már a második kamatcsökkentést hajtotta végre, ily módon akarja ellensúlyozni a globális pénzügyi és gazdasági válság hatását.
A gyenge forint ellenére is folytatódik a dezinfláció Magyarországon, mondták szerdán, a vártnál kissé magasabb februári inflációs adatok után londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint hosszabb távon a pénzügypolitikai enyhítés sem áll le.
A lengyel központi bank szerdán 25 bázisponttal csökkentette az irányadó kamat szintjét a piaci várakozásoknak megfelelően.
Egyértelműen recesszióban van a magyar gazdaság az elemzők szerint, akik úgy vélik, hogy az infláció alakulása és a forint gyengélkedése miatt a jegybanknak egyelőre szüneteltetnie kell az alapkamat csökkentést.
Zéróhoz közelítő magyarországi inflációt sem tartanak kizártnak londoni feltörekvő piaci elemzők a pénteki friss fogyasztóiár- és GDP-adatok után. A citybeli elemzők egyaránt mély recessziót valószínűsítenek, bár mind a dezinfláció üteméről, mind a recesszió mélységéről eltérnek a vélemények.