Az MSZP a héten kiválasztaná Gyurcsány utódját
Az MSZP minél gyorsabban megállapodna a miniszterelnök-jelöltről - mondta Simon Gábor, az MSZP országos választmányának elnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.
Az MSZP minél gyorsabban megállapodna a miniszterelnök-jelöltről - mondta Simon Gábor, az MSZP országos választmányának elnöke a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.
Az SZDSZ számára a tegnap bejelentettek közül Surányi György az elfogadható miniszterelnök-jelölt - közölte az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában a liberális párt elnöke.
Hiába szaglik, nem oszlik. Ez a summázata annak a helyzetnek, hogy ha az MSZP új kormányfőjelöltje élvezi a képviselők legalább felének támogatását, akkor a parlament nem oszlatja fel magát. Noha egyre többen, s nem csak a Fidesz-táborból, tartják megoldásnak az előrehozott választást, nemzetközi példák azt mutatják, éppen a kormánypártok reménytelensége tartósítja leginkább a „régi felállást”.
Miután Gyurcsány Ferenc váratlanul nyilvánosságra hozta az általa preferált kormányfőjelöltek névsorát, a szabaddemokraták kiszivárogtatták, hogy semmiképpen nem támogatják Vértes Andrást, lényegében Glatz Ferencet sem. Surányit fenntartás nélkül elfogadnák, ő azonban – érezvén a döntés súlyát – még habozik. Az előrehozott választások lehetősége egyre közelebb kerül, annál is inkább, mert Gyurcsánynak már az MSZP frakciójával is egyeztetnie kell a jelöléseket, kezét megkötötték, pozíciója a párton belül is gyengülni látszik.
Gyurcsány Ferenc kormányfő az MSZP elnökségi ülése közben bejelentette, hogy Surányi György volt jegybankelnök, Glatz Ferenc akadémikus és Vértes András, a GKI elnöke az MSZP miniszterelnök-jelöltjei. A jelöltek rövid életrajzát olvashatják.
Glatz Ferenc, Surányi György és Vértes András sem kívánt nyilatkozni az MTI-nek azután, hogy Gyurcsány Ferenc kormányfő, az MSZP elnöke kedden este a lehetséges miniszterelnök-jelelöltek közé sorolta őket.
Surányi György, Glatz Ferenc és Vértes András az MSZP miniszterelnök-jelöltje.
Véget ért az MSZP és az SZDSZ tárgyalódelegációi közötti keddi megbeszélés, amelyről a delegációk anélkül távoztak, hogy a sajtóval ismertették volna a tanácskozáson elhangzottakat.
Kedden délután kevéssel fél öt után újra tárgyalóasztalhoz ült a Parlamentben az MSZP és az SZDSZ tárgyalódelegációja.
Surányi György csak feltételekkel vállalná el a miniszterelnöki posztot; garanciát szeretne kapni arra, hogy az új kabinet nem lesz a pártok céltáblája - értesült több forrásból az MTI.
Az egyeztetések harmadik napján még mindig nincs hivatalos jelölt a miniszterelnöki posztra; a sajtóhírek főszereplője Surányi György, a CIB Bank elnöke, korábbi jegybankelnök volt, aki azonban feltételezhetően nem vállalja a jelölést, miután a Fidesz nem támogatna egy általa vezetett kormányt.
A Magyar Demokrata Fórum (MDF) nem gondolkodik azon, hogy koalíciót kössön a szocialista párttal - jelentette ki Dávid Ibolya, az MDF elnöke kedden a parlamentben újságíróknak, miután megbeszélést folytatott a miniszterelnökkel. AZ MDF elnöke leszögezte, minisztert sem adnának az új kormányba.
Semmi meglepőt nem lát Fodor Gábor abban, hogy kedd délelőtt Surányi Györggyel találkozott az SZDSZ székházában.
Nem keresték meg jelöltként Erdei Tamást, az MKB Bank elnök-vezérigazgatóját a miniszterelnöki posztra, de ha megkeresnék, nem vállalná - nyilatkozta a bankvezér.
Az elmúlt két és fél évben előbb a Fidesz, majd a koalícióból távozó SZDSZ is felvetette a szakértői kormány ötletét, amelyet azután az elemzők és a szocialista politikusok következetesen irreális elképzelésnek minősítettek. Most erről szó sem esik.
A Fidesz szerint Gyurcsány Ferenc tart a független igazságszolgáltatástól, ha már most a bíróságokat és az ügyészséget támadó nyilatkozatra ragadtatta magát - mondta Balsai István, az ellenzéki párt politikusa keddi sajtótájékoztatóján.
Az új kormány és az előrehozott választás is segítheti a gazdasági és politikai stabilizációt, ugyanakkor egy új kabinet munkáját több tényező nehezítené, miközben a strukturális reformokra nem elegendő a hátralevő egy év – írja elemzésében a Political Capital elemző intézet.
A Fidesz lát még esélyt arra, hogy csütörtökig döntsenek a pártok a parlament feloszlatásáról - mondta Szijjártó Péter, a párt szóvivője az RTL Híradó reggeli kiadásában.
Meg fog egyezni az MSZP, az SZDSZ és az MDF annak érdekében, hogy ne legyenek előrehozott választások Magyarországon - véli Török Gábor, a Vision Consulting igazgatója. Giró-Szász András, a Századvég Alapítvány igazgatója pedig arra hívta fel a figyelmet az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy hibásak azok a külföldi példák, amelyekkel a Fideszt az esetleges kormánytöbbség támogatására szeretnék rábírni.
Gyurcsány Ferenc váratlan lemondási nyilatkozata fokozott politikai bizonytalanságot teremt Magyarországon, amelynek gazdaságát egyre mélyülő recesszió sújtja, fizetőeszköze meggyengült és államkötvénypiaca nem működik - olvasható a The Wall Street Journal on-line kiadásában.