Tetszett a cikk?

Az elmúlt két és fél évben előbb a Fidesz, majd a koalícióból távozó SZDSZ is felvetette a szakértői kormány ötletét, amelyet azután az elemzők és a szocialista politikusok következetesen irreális elképzelésnek minősítettek. Most erről szó sem esik.

"A szakértői kormány ígérete kétszeresen is csapda. Csapda a választópolgároknak, és csapda a volt koalíciós társaknak, az SZDSZ-nek és az MSZP-nek is. A választópolgároknak azért csapda, mert hamis – persze könnyen eladható – terméket árul nekik. Azt az illúziót kelti, hogy létezhet egy, a politikától, azaz (párt)érdekek harcától és napi csatározásoktól mentes, kizárólag valamely objektív igazságot követő és ennek szellemében cselekvő kormány. Ilyen márpedig nincs" - írta a Progresszív Intézet elemzője, Magyar Kornélia.

No, nem most, hanem háromnegyed évvel ezelőtt, amikor a szabad demokraták a szakértői kormány ötletével kívánták Gyurcsány Ferencet elmozdítani. Az érvelés logikus volt: hiába gondoljuk, hogy egy kívülálló, a politika fertőjétől érintetlen kormány(fő) az üdvözítő megoldás, az is csak a parlamenti képviselőktől kapja mandátumát, s olyan programot kell végrehajtania, amelyet ők (többségük) jónak látnak.

Kormányváltás - Olvassa el a legfrissebb híreket a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos


Lendvai Ildikó jelenleg a szakértői kormány (nevezhetjük válságkormánynak is) tagjairól tárgyaló szocialista delegáció tagja. 2008 augusztusában ő is így fogalmazott a 168 Órának adott interjújában: "Nem szeretnék senkit megbántani, de nem tartom komolyan végiggondolt ötletnek a szakértői kormány gondolatát. Elnevezhetjük a minisztereket szakértőknek, lehet olyan kormányt toborozni, amelynek csak olyan tagjai vannak, akiknek nincs párttagkönyvük, de egy ilyen összetételű kormánynak is kell a parlament többsége, mert csak úgy fogadhatják el a kormányprogramot és a törvényeket. Ezt a többséget akármilyen kormány mögött vagy az MSZP-vel, vagy a Fidesszel lehet létrehozni."


"A Fodor Gábor és korábban - sajátos módon - Orbán Viktor részéről megfogalmazódott szakértői kormány szlogenje - csúnya kifejezéssel - politikai blöff, kicsit cizelláltabban politikai illúzió. Valójában ugyanúgy működne, mint minden más koalíciós kormányzás. A mai ellenzéki pártok közül mindegyik megmondaná, hány minisztert akar delegálni a kabinetbe, akit majd „szakértőnek” nevez. Mivel nem látom a mögöttes tartalmat, nem látom a veszélyét annak sem, hogy valaki ezt komolyan gondolja és megpróbálja végigvinni" - mondta akkor Lendvai Ildikó, aki olyan pártonkívülieket keres most az új kormányba, akiket akár szakértőknek is nevezhetünk.

Közjogi értelemben tehát továbbra sem létezik a szakértői kormány, ez azonban - úgy tűnik - többé már nem gátja a szakértői kabinetről szóló egyeztetéseknek. Csak az kellett hozzá, hogy a legnagyobb frakcióval rendelkező parlamenti erő tartsa ezt szükségesnek. Nagy különbség, az tény.

A hvg.hu mindenesetre már akkor komolyabban vette a szakértői kormány gondolatát, mint Lendvai Ildikó, s - blöff vagy sem - összeállította a képzeletbeli szakértői kormány névsorát. Amelynek elején - mit tesz isten - éppen Surányi György neve áll.

K. G.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

SZDSZ: lekerült a napirendről a szakértői kormány ötlete

Az SZDSZ követ dobott a politikai élet állóvizébe, amikor letette az asztalra a szakértői kormány megalakításának javaslatát, de ma már nem ennek van aktualitása - mondta Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke a Magyar Televízió (MTV) Nap-kelte című műsorában szerdán.

MTI Itthon

Gusztos: hiba volt a szakértői kormány mellett lecövekelni

Gusztos Péter szerint az SZDSZ politikájában mind külső, mind belső korrekcióra szükség van; a párt ügyvivője a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában arról is beszélt, hogy taktikai hiba volt a szakértői kormány gondolata mellett véglegesen lecövekelni.

Vélemény

A szakértői kormány csapdája

A szakértői kormány ígérete kétszeresen is csapda. Csapda a választópolgároknak, és csapda a volt koalíciós társaknak, az SZDSZ-nek és az MSZP-nek is.

hvg.hu Itthon

Szakértői kormány: nem több egy kósza gondolatnál

Hogy Fodor Gáborék tényleg hisznek-e a szakértői kormány bevethetőségében, vagy csak bedobtak egy jól hangzó lózungot, és valójában azt szeretnék, hogy az MSZP-hez nem szorosan kötődő figura vezesse a kormányt, nem tudni. Mindenesetre mi annyira azért komolyan vettük, hogy eljátsszunk a gondolattal: hogyan nézne ki a virtuális Surányi-kormány?

MTI Itthon

Bihari Mihály nem szerepelne szakértői kormányban

Bihari Mihály nem lenne egy esetleges szakértői kormány feje, hiába röppentette föl ma nevét a Nézőpont Intézet. A magát "konzervatív-liberális szellemi műhelyként" meghatározó szervezet ma javasolta, legyen ő egy szakértői kormány miniszterelnöke.

Itthon

Szakértői kormányt vagy előrehozott választást sürgetnek Demjánék

Szakértői kormány felállítását sürgeti a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége. Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke a szervezet küldöttgyűlése után úgy fogalmazott: olyan kormányra van szükség, amelynek többsége van a parlamentben, és azonnal megkezdi a reformokat – olvasható az InfoRádió weboldalán.

MTI Választás 2006

Kuncze: nincs meg az egyetértés a szakértői kormányhoz

Kuncze Gábor szerint nincs meg egy szakértői kormányhoz szükséges közösen kialakítható program - a szabaddemokrata pártelnök a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában pénteken azt is közölte, hogy nem is látja esélyét annak, hogy ez kialakuljon.

MTI Itthon

Orbán: szakértői kormány, vagy előrehozott választás

A Fidesz elnöke szerint 2006 "az öntudatra ébredés éve". Kijelentette: minden erejével azon van, hogy Magyarország ne kerüljön olyan helyzetbe, amikor neki egy, a demokráciára veszélyt jelentő beteges hazudozóval kell tárgyalnia. Orbán Viktor a Heti Válasznak adott interjút. A lap egyik kérdésében foglalt forradalom szót pedig nem javította ki.