Tetszett a cikk?

Meg fog egyezni az MSZP, az SZDSZ és az MDF annak érdekében, hogy ne legyenek előrehozott választások Magyarországon - véli Török Gábor, a Vision Consulting igazgatója. Giró-Szász András, a Századvég Alapítvány igazgatója pedig arra hívta fel a figyelmet az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy hibásak azok a külföldi példák, amelyekkel a Fideszt az esetleges kormánytöbbség támogatására szeretnék rábírni.

Mind kormányváltó, mind kormányalakító többséget létre lehet hozni a parlamentben, tehát vagy létrejön egy új koalíció vagy előrehozott választások lesznek, - vélekedett Török Gábor politológus az Arénában. A kérdés, hogy meg tudnak-e egyezni egy új kormányfő személyében és annak programjában. Ha a mostani nyilatkozatokból indulunk ki, akkor tévútra futhatunk, mivel klasszikus tárgyalási helyzetet látunk, ami "tipikusan paraván szituáció" a politikában; rengeteg minden nem látunk ugyanis a folyamatokból - magyarázta a Vision Consulting igazgatója, aki szerint a feleknek - bizonyára az MSZP, SZDSZ, MDF hármasra utal - kölcsönös érdekük, hogy ne legyen választás az idén, habár azt nem tudjuk, hogy mivel járnának jobban, a 2010-es vagy az előrehozott voksolással. Viszont ilyen helyzetben a rövid távú gondolkodás dominál: "csak most ne legyen választás".

Kormányváltás - Olvassa el a legfrissebb híreket a hvg.hu-n!

© Stiller Ákos


Irreális elvárás, hogy nemzeti szakértői kormányról kezdjen tárgyalásokat a Fidesz - hangsúlyozta Török Gábor. Az egy más kérdés - jegyezte meg -, hogy a pártnak érdemi döntési lehetősége nincsen, csak nyomásgyakorló eszközei.

A Fidesz számára az elemző szerint akkor áll elő új helyzet, amikor végleg eldől, hogy nem lesznek előrehozott választások, és létrejön az új kormánytöbbség; ekkor a pártnak át kell gondolnia a politizálását. Az új kormányfőhöz másként kell viszonyulni, a legitimitás kérdését és az Őszöd-problémát zárójelbe kell tenni.

Forrás: InfoRádió
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Fodor nevet szeretne csütörtökre

Hétfőn megkezdődtek a Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetségének tárgyalásai az új kormányról és annak programjáról – derült ki Fodor Gábor SZDSZ-elnök Parlamentben tartott hétfő délutáni sajtótájékoztatóján. Személyi kérdések még nem merültek föl – legalábbis ezt állította Fodor.

MTI Itthon

The Wall Street Journal: fokozott politikai bizonytalanság Magyarországon

Gyurcsány Ferenc váratlan lemondási nyilatkozata fokozott politikai bizonytalanságot teremt Magyarországon, amelynek gazdaságát egyre mélyülő recesszió sújtja, fizetőeszköze meggyengült és államkötvénypiaca nem működik - olvasható a The Wall Street Journal on-line kiadásában.

MTI Itthon

Kedden az MSZP-MDF találkozón a sor

A szocialista párt miniszterelnök-jelöltről tárgyaló háromfős delegációjának egyik tagja szerint akár kedden létrejöhet egy találkozó az MSZP és az MDF között; Simon Gábor választmányi elnök erről az ATV Egyenes beszéd című műsorában beszélt hétfőn este.

MTI Itthon

Ujhelyi "életveszélyesnek" tartja az előrehozott választásokat

Ujhelyi István szerint "életveszélyes" lenne előre hozott országgyűlési választásokat tartani, ugyanis - mint az MSZP alelnöke kedden a Magyar Televízió reggeli műsorában mondta - nagy valószínűséggel az a Fidesz nyerne, amelynek nem ismert a válságkezelő programja.

Vélemény

Medgyessy: "Az előrehozott választás már mindenkinek jobb lenne"

Medgyessy Péter szerint Gyurcsánynak már az őszödi beszéd után le kellett volna mondania. Ha jövőre tartják a választásokat, addig az új kormánynak legfeljebb rendcsinálásra lesz lehetősége, reformokra nem. Az előbbire Bokros a legalkalmasabb személy. Az előrehozott választás az optimális megoldás a jelenlegi helyzetben - fejti ki többek között a hvg.hu-nak adott interjúban.

hvg.hu Itthon

Folytatódnak az SZDSZ és az MSZP tárgyalásai

Bár Fodor Gábor hétfőn úgy nyilatkozott, hogy az MSZP-vel folyó tárgyaláson egyelőre nem beszéltek konkrétan kormányfőjelöltekről, a hvg.hu úgy tudja, a találkozón Surányi Györgyé mellett a jobboldali körökben sem népszerűtlen Balázs Péter neve is felmerült.