Timothy Garton Ash: Nem országok Európa-ellenesek, hanem a kormányaik
Timothy Garton Ash szerint nem megoldás a lázongó uniós tagállamok megfékezésére a többsávos Európai Unió létrehozása.
Timothy Garton Ash szerint nem megoldás a lázongó uniós tagállamok megfékezésére a többsávos Európai Unió létrehozása.
Egyelőre még politikai karanténban vannak, de számolni kell azzal, hogy az AfD nem csupán koalíciós partner lehet, hanem akár (helyi) kormányzati összefogások élére is állhat, írja Anheier a Project Syndicate-en.
A Velencei Bizottságnak nagy szerepe volt abban, hogy nem éleződött ki még jobban a magyar–ukrán viszony. Oroszország ökocídiumot követ el Ukrajnában, és ezt az egész világ megérzi majd. Bármennyire is szükséges a nemzeti egység, Ukrajnában érdemes vitát kezdeni a legfontosabb kérdésekről, a kormány lépéseiről. Lech Walesa riadót fújt, a világ gondjaira jobb választ kell adni, mint a populisták. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Tóth Gabi és Mészáros Lőrinc esete elárulja, hogy az Isten, a haza és a család tisztelete kizárólag a híveknek kötelező, a tan apostolainak nem, a mennyországba vezető lelki szegénység nem követeli meg a földi szegénységet, nem zárja ki a hivalkodást. Ez a HVG hetilap ajánlója.
A Soros Alapítvány éppen a nacionalisták térnyerése idején csökkenti EU-s tevékenységét – írja Michael Winfrey, aki Prágából tudósítja a hírügynökséget Közép-Európáról.
Oroszországban beütött a régóta várt valutaválság, mivel az energiabevételek elapadnak, és a nemzetközi szankciók lassan, de biztosan kikezdik az ország gazdasági alapjait. Így értékeli Ambrose Evans-Pritchard, aki jó 30 éve dolgozik világgazdasági szerkesztőként a konzervatív brit lapnál, ez idő alatt volt tudósító Washingtonban és Brüsszelben.
Izraelből nem lesz választási diktatúra, amilyen Magyarország, Lengyelország vagy Oroszország, hanem káoszba süllyed és szétesik - mondják tekintélyes izraeli szakértők. A Moszad korábbi második emberét a náci Németországra emlékezteti, amit országa Ciszjordániában csinál. Ukrajna újjáépítésében Európának kell vállalnia a főszerepet, az USA-nak hátrább kell lépnie. Felfordulást okozott a Wall Streeten a kínai gazdaság további visszaesése. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Az autokraták nem mindig békésen tűnnek el a színről.
Ukrajna jelenleg két vonalon is kénytelen csatázni: egyrészt az agresszió ellen, másrészt pedig azért, hogy milyen ország legyen a háború után. Olyan, mint Magyarország és Lengyelország, vagyis nacionalista fundamentalista? Netán a globális kapitalizmus tényleges gyarmata? Esetleg valami más? A Die Weltben Žižek több más kérdést is felvet.
A nyugati kormányok tévednek, ha azt hiszik, hogy be lehet tiltani a populizmust, annak az okát kell megszüntetni. Öngyilkos taktika, ha az Európai Néppárt a szélsőjobbot akarja utánozni. Oroszországnak nagyon kellene a maga De Gaulle-ja, ehhez képest kapott egy halvány utánzatot Rettegett Ivánból. Világlapok írásaiból válogattunk.
Hogy miként gyötrik a kiszemelt cégeket, azt igen jól nyomon lehet követni a nagy külföldi élelmiszer-kereskedelmi láncoknál – olyanoknál, mint a Lidl, az Aldi, a Tesco, a Penny vagy a Spar, írja a német hírtelevízió oldala.
Az amerikai elnöknek az ukrán győzelmet kell határozottan megcéloznia, írja Donald Trump volt nemzetbiztonsági tanácsadója a Wall Street Journalben.
A lengyel kormánypárt a félelemre játszik az őszi választás előtti kampányban. A háború miatt átalakult a cseh-német viszony, Csehország a V4-ek soros elnökeként már ennek szellemében tervez. Donald Trumpot csak a politika tudja megállítani, a jog nem. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Párhuzamosan forgatja fel a kínai és az orosz vezető saját országának gazdaságát, és vágja el a Nyugattal összekötő szálakat. Ezzel mindenki veszít.
Lassan halad az ukrán ellenoffenzíva, de Kijev továbbra is kezdeményez, a The Times brit szakértője a háború kilátásairól. Európa keleti határain van miért félni Belarusztól és az oroszoktól a lengyeleknek, letteknek, litvánoknak. Izraelt a jogállam hívei tették startup nemzetté, és csakis a jó Izrael élheti túl a megpróbáltatásokat. Válogatás a világsajtó írásaiból.
A szélsőjobboldali AfD felemelkedése azt bizonyítja, hogy növekszik a távolság a szavazópolgárok és a megválasztott vezetők között. Ám abból nagy problémák származhatnak, ha megerősödik egy szélsőjobbos, Amerika-ellenes, az EU-t és a globalizációt elutasító erő.
Paul Krugman aggódik, hogy Kína évről évre autokratább. A Bellingcat oknyomozó csoport vezetője azt jósolja, hogy puccs jön Oroszországban, ha nem ölik meg Jevgenyij Prigozsint. A Der Standard az osztrák szélsőjobboldal közelgő összeomlásáról ír. Lendületbe jött Bulgáriában a korrupció ellen harcoló Európai Ügyészség. Világlapok szemléje.
Habár a Mathias Corvinus Collegium meghívta előadónak Esztergomba, a brit írónő követte Alex Faludynak, az író Magyarországon élő unokájának tanácsát és nem fogadta el a felkérést. A gender témák és a feminizmus szakértőjének számító Strimpel magánemberként volt jelen, ahogy jellemzi: a populista, bevándorlásellenes Fidesz által pénzelt szervezet rendezvényén, az MCC Feszten.
A brit lap vezércikkében úgy foglal állást, hogy bár Peking tesz gesztusokat a háború kapcsán, szó sincs arról, hogy alapvetően átértékelné a véleményét. Ugyanakkor nem szabad lebecsülni a jelzéseket. Mindazonáltal a habozás olyan pozíció, amelyet nem lehet sokáig fenntartani. Ennélfogva nem csoda, hogy Kína küszködik, amikor próbálja összeegyeztetni egyrészt a „korlátlan partnerséget” Oroszországgal, másrészt pedig a jó viszonyt a Nyugattal.
A Nyugat több száz millió dollárért vásárol az atomerőművek fűtőanyagából, arra nem szabott ki szankciót. A legnagyobb orosz internetes óriáscég, a Yandex társalapítója barbárnak nevezte az Ukrajna elleni háborút. Belebukhat a bankadóba az olasz miniszterelnök. Életveszélyes Szerbia, illetve a boszniai szerbek elnökének nacionalista emlékezetpolitikája. Válogatás a világsajtó írásaiból.