Kanadában is megjelent a majomhimlő
Azt nem tudni, hogy nőről, vagy férfiről van szó.
Az elmúlt héten az új fertőzések száma 200 százalékos emelkedést mutatott. A gyorsabban terjedő új variánst eddig Kongón kívül négy másik afrikai országban, illetve Svédországban mutatták ki.
A majomhimlő új változata, a Klade Ib könnyebben terjed, mint a korábbi változatok, és nagyobb valószínűséggel vezethet súlyos megbetegedésekhez. Ennek a változatnak az első Afrikán kívüli felbukkanását a múlt héten Svédországban igazolták.
Az ENSZ egészségügyi szervezete szerint 2 éve már sikerült a majomhimlőt megfékezni Európában, most is sikerülnie kell, bár már valóban heti száz fertőzöttet regisztrálnak a kontinensen.
Afrika több országában is megjelent az mpox (majomhimlő) egy fertőzőbb és halálosabb változata, és már Svédországban is regisztráltak egy esetet. Az Egészségügyi Világszervezet pedig gyors lépéssel reagálta le a történteket. Összeszedtük, mit kell tudni a kórokozóról, a védekezésről és a tünetekről.
A 43 éves férfi nem szorul kórházi ellátásra, otthonában gyógyul.
Az egészségügyi tisztviselők közös fellépést sürgetnek egy olyan, szerintük veszélyesebb majomhimlő-variáns miatt, ami a Kongói Demokratikus Köztársaságban kezdett terjedni, de akár a világ más részein is megjelenhet.
Már 77 igazolt majomhimlős van az országban.
Franciaországban még több hónapon át folytatódik a majomhimlő elleni oltási kampány 2022-ben, és várhatóan 2023 elején is, miután „az általános megelőzés következtében most először csökkeni kezdtek a mutatók” – közölte kedden Jérome Salomon, az egészségügyi tárca járványügyi igazgatója.
Egyre több olyan betegről lehet hallani, akiknél csak a majomhimlő-vírus okozta kiütések jelentkeznek, más tünetük pedig nincs.
A pécsi virológus szerint a majomhimlő kezdeti szakaszában nehezebben diagnosztizálható a betegség, mivel nem mutat specifikus tüneteket.
Francia tudósok szerint a kutya a betegek ágyában aludt.
Oroszországban regisztrálták az első majomhimlős fertőzöttet – közölte kedden az orosz fogyasztóvédelmi és egészségügyi felügyelet (Roszpotrebnadzor).
A kutatók szerint a DNS-vírusok nem tudnak olyan gyorsan mutálódni, mint az RNS-vírusok – például a koronavírus –, ám a majomhimlőnél mégis komoly változás történt az elmúlt években.
Kemenesi Gábor pécsi virológus beszélt erről. Szerinte még megvan a helyzeti előnyünk.
Az érintettek többsége Budapesten él. Mindegyikük otthon gyógyul.
A fertőzött korábban Olaszországban és Spanyolországban is járt.
Egy olasz és egy német kutatócsoport egymástól függetlenül mutatta ki a majomhimlő-vírus örökítőanyagának jelenlétét a fertőzöttek spermájában.