Egy gyilkossal kevesebb
Világszerte kétpercenként hal meg egy kisgyerek maláriában. Éppen most készülnek leszámolni a kórral.
Világszerte kétpercenként hal meg egy kisgyerek maláriában. Éppen most készülnek leszámolni a kórral.
Afrikában továbbra is jelentős problémát okoz a malária, a betegség felszámolását célzó ENSZ-program pedig félresiklott – állapítja meg friss jelentésében az Egészségügyi Világszervezet.
Az afrikai betegek sokkal hálásabbak, boldogabbak, kedvesebbek és türelmesebbek, mint a magyarok - mondják a fekete földrészt megjárt magyar orvosok, akik azt vallják, legalább annyit kapnak az ugandai, a malawi vagy épp a kongói betegektől, mint amennyit ők adtak nekik. A mostoha körülmények ellenére ezért is érzik úgy, hogy Afrika függőséget okoz. Több hónapot kint dolgozó doktornőkkel beszélgettünk.
Emberszaggal vonzanák be a csapdába a szúnyogokat, hogy így csökkentsék a maláriás megbetegedéseket.
A rák ellen is hatásos fegyver lehet az az új dán szer, amelyet malária elleni vakcina kutatása közben felfedezett fehérjéből fejlesztettek ki a Koppenhágai Egyetem tudósai. Négy éven belül szeretnék elvégezni a szer klinikai tesztjeit is.
Októbertől engedélyezhetik az illetékes nemzetközi szervek a világ első maláriaellenes oltóanyagának széles körű alkalmazását Afrikában, azt követően, hogy a klinikai próbák utolsó fázisa bebizonyította, a szer négy évre részleges védelmet nyújt gyermekeknek.
Az ebolajárvány következményeként csaknem 11 ezerrel több halálos áldozatot szedett a malária is Nyugat-Afrikában – vélik brit kutatók.
Az Artemisinin nevű gyógyszerrel szemben ellenálló maláriakórokozók terjednek Délkelet-Ázsiában. Ez a probléma egyre nagyobb olyan országokban, mint Mianmar, Kambodzsa, Thaiföld vagy Vietnam – figyelmeztettek tudósok pénteken a The Lancet Infectious Diseases című tudományos folyóiratban.
A gazdag országokban a rák- és a szívbetegségek csökkenő halálozási rátáinak, a szegényebb országokban pedig a gyomorhurut, a tébécé és a malária jobb túlélési esélyeinek köszönhető, hogy 1990 óta átlagosan hat évvel nőtt a születéskor várható élettartam a világon.
A férfi 22 napja tért haza Monroviából, magas lázzal vitték kórházba. Kiderült, hogy nem ebolás, valószínűleg maláriában szenved.
Malária gyanújával kezelik azt a nigériai diáklányt, akit kedden vittek a budapesti Szent László Kórházba – közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szerdán az MTI-vel.
Védőfelszerelésben vittek kórházba a mentők egy külföldi diákot Óbudáról a fővárosi Szent László kórházba. A nigériai lány korábban maláriás volt, újra belázasodott, de már hazaengedték a kórházból – írta a Hír Tv információi alapján az Index.
A vizsgálatok megerősítették, hogy nem ebolás, hanem maláriás az a nigériai férfi, akit hétfőn vittek kórházba a Debreceni Egyetem egyik kollégiumából. A Kenézy Kórház infektológiai osztályán kezelik, megkapta a megfelelő gyógyszereket, állapota az utolsó hírek szerint stabil – írja a Dehir.hu.
A nigériai férfi hétfőn jelentkezett a háziorvosánál magas lázzal. Ellátását az ebolaprotokoll szerint kezdték meg, de a tünetei maláriára utalnak – közölte az ÁNTSZ.
Maláriában szenved az ebolafertőzésre utaló tünetekkel Berlinben kórházba került beteg. A Charité egyetemi klinika kedd éjszakai közleménye szerint az ebolavírusra végzett valamennyi vizsgálat negatív eredményt hozott, és a végleges diagnózis szerint a nő maláriás.
A génmanipulált szúnyogok szinte csak hímeket nemzettek abban a londoni laboratóriumban, ahol a kutatók a kísérletet végezték. Ha nem születnek nőstény szúnyogok, akkor néhány nemzedéken belül kihal a populáció.
A maláriára immunis tanzániai gyerekek segítik a kór elleni védőoltás kutatását – derült ki egy új amerikai tanulmányból.
Elhunyt Michael Glawogger osztrák dokumentumfilm-rendező, aki éppen Libériában forgatott, amikor maláriában betegedett meg és elhunyt.
Biológiai fegyver fejlesztésével is próbálkoztak a nácik: a második világháború végén maláriával fertőzött szúnyogok bevetésére készültek – mondta egy német kutató a dachaui koncentrációs táborban fennmaradt iratok alapján.
A malária megfékezésért tett erőfeszítéseknek köszönhetően a világon összesen 3,3 millió ember életét sikerült megmenteni 2000 óta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán Washingtonban bemutatott legújabb jelentése szerint.