"Robbanó világítótorony” az űrből
A Földközi-tenger világítótornyaként is ismert Stromboli vulkánt egy igen tiszta napon sikerült lencsevégre kapnia a NASA egyik műholdjának - írja a Zöldtér.
A Földközi-tenger világítótornyaként is ismert Stromboli vulkánt egy igen tiszta napon sikerült lencsevégre kapnia a NASA egyik műholdjának - írja a Zöldtér.
A méltatlanul elhanyagolt magyar űripar, bár széllel szemben kell helytállnia, igen jól teljesít. A magyar szakembereket elismerik a nemzetközi porondon, a hazai fejlesztésű eszközök pedig sokszor a drágább külföldi konkurenciát is felülmúlják. Ellátogattunk a magyar high-tech egyik fellegvárába, ahol a robotrepülő mellett azt is megtudhattuk, mivel járultak hozzá a magyar szakemberek a Hold vízkészletének felfedezéséhez.
Két távközlési - egy spanyol és egy dél-koreai - műholdat juttatott fel a világűrbe szerda este egy európai gyártmányú, Ariane 5 típusú hordozórakéta, amelyet a Francia-Guyanában lévő kourou-i űrközpontból indítottak útjára - jelentette az Arianespace európai űrhajózási vállalat.
Rosszul számították ki a szükséges rakéta-hajtóanyag mennyiségét, ezért csapódott a Csendes-óceánba december elején a három orosz műholdat szállító rakéta - közölte pénteken az eset okait vizsgáló bizottság.
Az Európai Űrügynökség (ESA) tudományos műholdja a GOCE-t (Gravitációs mező- és állandó állapotú Óceánáramlat-megfigyelő), 2009 márciusától térképezi fel a földi gravitációs erőteret. Ez voltaképpen a föld alakjának műholdas meghatározását jelenti. A kutatásra használt eszköz kiemelkedő európai műszaki-tudományos teljesítmény: Európa 13 országából összesen 45 cég vett részt a munkában, a tudományos programba magyar kutatók, az MTA-BME Fizikai Geodézia és Geodinamikai Kutatócsoportjának munkatársai is bekapcsolódtak.
Sikeresen Föld körüli pályára állítottak csütörtökön két műholdat: a szerkezeteket egy francia Ariane 5-ös hordozórakéta vitte fel a világűrbe.
Szokatlanul összetett mágneses kitörést észleltek a NASA, az amerikai űrkutatási hivatal kutatói a Nap felszínén.
Négy műholdat bocsát fel a következő években Oroszország a Föld mágneses terének tanulmányozása céljából. A Rezonansz nevű program a legjelentősebb Nap-Föld-fizikai projekt az Interbol után.