Deutsche Welle: Milyen szerepet játszik Orbán a közép-európai jobboldali populista hálózatban?
Donald Trump újraválasztása és a saját közvélemény-kutatási sikereik lendületet adnak a jobboldali populistáknak Európában.
Donald Trump újraválasztása és a saját közvélemény-kutatási sikereik lendületet adnak a jobboldali populistáknak Európában.
A populista nacionalisták elképzelései az Atlanti-óceán mindkét oldalán közösek, de a felszín alatt feszültségek vannak, véli a Financial Times fő külpolitikai elemzője.
A populistákkal az a baj, hogy reálisak az általuk megjelölt problémák, de a válaszaik már veszedelmesek, ugyanakkor látni kell azt is, hogy a nyugati demokráciákkal valami komoly gond van, mondja Rene Cuperus politikatörténész, a holland kormány tanácsadója az osztrák Kuriernek adott interjúban.
Az Európai Parlamentben a jobboldali populisták általában a többséggel szemben szavaznak, de több kérdésben is megosztottak – derül ki a Deutsche Welle adatelemzéséből. Mi várható a következő parlamenti ciklusban, amelynek a jobboldali konzervatívok és radikálisok a felmérések szerint nagyobb létszámmal futhatnak neki, miközben az európai frakcióik is jelentősen átalakulhatnak? A kérdés abból a szempontból is jelentős, hogy hová ülnek be a Fidesz képviselői.
A Süddeutsche Zeitung az idei EP-választás kérdéseit járja körül. Donald Trump lehetséges visszatérésének következményeit elemzi a Guardian és a Time. Ugyancsak az amerikai választással foglalkozik a Washington Post. Az Economist szerint Ukrajna jöhet ki jól az orosz-ukrán háborúból. A magyar kormány nem különösebben erőlteti, hogy – szemben az EU-s törekvésekkel – függetlenedjen az orosz gáztól, írja a Financial Times.
Továbbra is fókuszban az Orbán-kormány és az EU konfliktusa Ukrajna pénzügyi támogatása és az ország tagfelvételi folyamatának megkezdése ügyében. A Guardian szerint az Unió különböző B verziókat fontolgat a magyar kormány megkerülésére. A Der Standard szerint az orbáni zsarolásban nincs semmi új, azonban a mostani helyzet mégis szintlépés. A Politico azt írja, a kialakult helyzet Ursula von der Leyen számára a 22-es csapdája. A Financial Times a Tusk-kormány előtt álló "herkulesi teendőkről", a Washington Post és a Guardian az ukrajnai helyzetről ír. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
A populisták tanulnak egymástól, módszereik között vannak átfedések, mondja a Princeton Egyetem politológia professzora a Financial Timesban, és meg is nevezi ezeket.
Trump, Putyin, Erdogan vagy éppen Orbán törekvéseit elősegíti a jóléti állam leépülése, a gazdasági válság, a növekvő társadalmi egyenlőtlenség. Ha ugyanis valaki lecsúszik, az félni kezd, ezt pedig kiaknázza a jobboldal.
A magyar miniszterelnök a nemzetközi és a belpolitikában is élt már át jobb időket, leváltásának esélyei még soha nem voltak ennyire kedvezőek, olvasható az osztrák hetilapban megjelent elemzésben.
Orbán Viktor évekig hitte, hogy számára kedvező fordulat következik be az EU domináns országaiban. Nem számolt a németországi kormányváltással, sem azzal, hogy a megmaradt szövetségesei közt kiéleződő ellentétek is hátráltatni fogják.
A kilenc ország euroszkeptikus politikusait felvonultató összejövetel „a szabad és egyenlő nemzetek Európai Uniója” mellett állt ki.
Sose szeretnék olyan klubhoz tartozni, amelyik elfogadna engem tagnak – jelentette ki Woody Allen. A magyar kormányfő olyan helyzetbe manőverezte magát, hogy nem lehet ilyen válogatós.