Zsarolóvírus támadta meg? Első lépésként ezt tegye
Agyafúrtan támadnak napjaink „divatos” kártevői, a zsarolóvírusok, és ha már megtörtént a baj, jól jöhet, ha legalább azonosítani tudjuk a kártevőt.
Agyafúrtan támadnak napjaink „divatos” kártevői, a zsarolóvírusok, és ha már megtörtént a baj, jól jöhet, ha legalább azonosítani tudjuk a kártevőt.
Az ESET biztonságtechnológiai vállalat szakértői a zsarolóvírusok működési mechanizmusa és a megelőzési folyamatok lehetőségei mellett megvizsgálták az újfajta kiberbűnözési trend több aspektusát is: Miért robbant ekkorát a médiában a jelenség? Milyen pszichológiai trükkökkel próbálkoznak a bűnözők és végül, hol hibáznak ők?
Iskolák, légitársaságok és kormányzati számítógépek is veszélyben lehetnek. Már úton a segítség.
Az Apple-univerzum történetében most először terjed a felhasználókat megzsaroló kártevő.
Itthon is tömegesen terjednek a legújabb, a felhasználók adatait titkosítással hozzáférhetetlenné tevő zsarolóvírusok, melyek egyik leggyakoribb képviselője a CTB-Locker. Ezekkel a vírusfertőzésekkel kapcsolatban az adatvisszaállítással foglalkozó KÜRT-höz az elmúlt hónapokban több száz megkeresés érkezett. A váltságdíj követelő programok (ransomware) bajának ellátására a mai napig nincs igazi megoldás, épp ezért a megelőzésnek van óriási szerepe.
A kaliforniai egészségügyi intézmény rendszerét és orvosi felszereléseinek egy részét több mint egy hete tették működésképtelenné a hackerek. Egymilliárd forintnyi összeget követelnek, ha megkapják, feloldják a zárlatot.
Az alábbiakban a számítógépes kártevők egy igen veszélyes fajtájáról, a zsaroló vírusokról lesz szó, illetve arról, hogyan védekezhetünk ellenük.
A Power Worm vírust a gépen lévő fájlok titkosítására tervezték, hogy aztán némi pénzt zsaroljanak ki a felhasználótól, aki csak fizetés után kapja vissza állományait. De hiba csúszott a gépezetbe.
Ha e-mailt kapna a „Microsofttól”, amelyben a Windows 10-re frissítést ajánlják fel, akkor legyen nagyon óvatos, könnyen átverhetik.
A kiberbűnözők egyik leggyakrabban használt támadóeszköze továbbra is az email, de új támadási módszerekkel is kísérleteznek: annak érdekében, hogy kevesebb munkával több embert érjenek el, egyre gyakrabban támadják a mobileszközök és a közösségi hálózatok felhasználóit is.
Év eleji rohamot indított a gépen lévő fájlokat titkosító és a zárolást csak váltságdíj ellenében feloldó kártevő új változata Magyarországon – közölte az ESET biztonsági cég. A rossz hír: a vírus által titkosított fájlok visszafejtésére egyelőre nincs mód.
Az ESET mérnökei által június elején felfedezett Simplocker új verziója jelent meg a napokban. Az Android platformon terjedő zsarolóprogram legújabb változata még több fájltípusra veszélyes és még több pénzt követel.
Az új, ingyenesen letölthető eszközzel el lehet távolítani a pénzünkre utazó kártevő vírusirtókat blokkoló elemét – hogy után a programok elvégezhessék a dolgukat.
Az amerikai hatóságok lecsaptak egy nemzetközi kiberbűnbandára, melynek vírusai titkosították a felhasználók fájljait, és csak pénz ellenében tették újra elérhetővé az állományokat.
A hazai számítógépeken, magyar nyelven is terjedő zsaroló vírushoz hasonló kártevő jelent meg androidos mobilokra. A rosszindulatú alkalmazás blokkolja a telefon tartalmát, amíg a felhasználó nem fizet váltságdíjat.
A Belügyminisztérium logója és a Rendőrség címere mellett újabban Áder János fotóját is beveti egy zsaroló számítógépes vírus egyik verziója.
Húsz-ötven millió forintos bírsággal és öttől hét évig terjedő börtönbüntetéssel riogat az a számítógépes vírus, ami ismét terjed a magyar neten. A vírus mögött állók azt ígérik: 25 ezer forint befizetésével elkerülhető a baj.
A napokban egy olyan kártékony alkalmazást észlelt a Symantec, amelyről a biztonsági megoldásokat fejlesztő cég szakemberei úgy gondolják, hogy ez lehet az első, kifejezetten mobilkészülékeket célzó váltságdíj app, azaz úgynevezett „ransomware”. Az új program a hamis antivírus fenyegetések egyik típusa, amely immár androidos eszközökön terjed és „Android.Fakedefender” néven azonosították.