#rákbetegség




Tudta, hogy belehalhat, ha nem elég magas a GDP?
 

Tudta, hogy belehalhat, ha nem elég magas a GDP?

A GDP-t, azaz a bruttó hazai összterméket makrogazdasági mutatóként ismerjük, és nem gondolnánk, hogy a rákbetegek gyógykezelésében közvetlen szerepe lehet. Egy OEP-történet azonban rávilágít: évek, hónapok múlhatnak azon, hogy épp hogy teljesít a gazdaság.

Dercsényi Dávid Dercsényi Dávid

Így lehet megelőzni a rákot
 

Így lehet megelőzni a rákot

Egy amerikai tanulmány kimutatta, hogy egészséges életmóddal lehet tenni a rák ellen – nem szabad dohányozni, keveset lehet csak inni, hetente mozogni kell és tartani kell az egészséges testtömegindexet.

MTI MTI




Orrba-szájba szedjük a vitaminokat, de minek?
 

Orrba-szájba szedjük a vitaminokat, de minek?

Sokáig tartotta magát az az elképzelés, hogy a különféle vitamintabletták és antioxidánsok szedésével megelőzhető a rák. Ez most megdőlni látszik, a hosszú távú kutatások ugyanis ennek ellenkezőjére engednek következtetni.

hvg.hu hvg.hu





Még egy érv az aszpirin mellett
 

Még egy érv az aszpirin mellett

Felturbózhatja az immunterápia hatékonyságát a rákbetegeknél az aszpirin, amely a szervezet saját természetes védekező rendszerének serkentésével törekszik a daganatok leküzdésére – derült ki egerekkel végzett kísérletekből.

MTI MTI


Válságban a magyar onkológia
 

Válságban a magyar onkológia

A megbetegedésben és a halálozásban Magyarország a világ élvonalában van, a rákbetegek gyógykezelésében azonban szinte ügyet sem vet a nemzetközi sztenderdekre, tapasztalatokra – írja az e heti HVG.

HVG HVG

Sikerült átprogramozni rákos sejteket
 

Sikerült átprogramozni rákos sejteket

Hasnyálmirigy-tumor sejtjeit "normális" sejtekké programozták vissza amerikai kutatók. Hasnyálmirigyrák esetén a betegek átlagosan 6 hónapig tartanak még ki, még kemoterápiás kezelés esetén is csak alig valamivel tovább.

MTI MTI

 

"Most fognak eltemetni" -- Hogyan mondja meg az orvos a betegnek?

Súlyos beteg ember, akinek öt perce van arra, hogy mindent megtudjon a diagnózisról és a terápiáról. Agyonhajszolt orvos, akinél sorban állnak a páciensek, és aki naponta több tucat döntést hoz élet-halál kérdésekben. Nem csoda, hogy a találkozásuk néha felér egy karambollal, különösen, ha súlyos, gyógyíthatatlan betegség az apropója. Hogyan lehet egy ilyen beszélgetést emberibbé, hatékonyabbá tenni? A Magyar Hospice Alapítvány új programja ezt szeretné megtanítani.

Fehér Nóra Fehér Nóra