Dercsényi Dávid
Dercsényi Dávid
Tetszett a cikk?

A GDP-t, azaz a bruttó hazai összterméket makrogazdasági mutatóként ismerjük, és nem gondolnánk, hogy a rákbetegek gyógykezelésében közvetlen szerepe lehet. Egy OEP-történet azonban rávilágít: évek, hónapok múlhatnak azon, hogy épp hogy teljesít a gazdaság.

Az egészségügy anyagi vetületei sokszor kegyetlen és tragikus helyzeteket teremtenek. Egy blogon arról lehetett olvasni, hogy egy háromgyerekes, 37 éves nő az OEP-hez (Országos Egészségbiztosítási Pénztár) fordult, hogy finanszírozzák a kezelését, ugyanis emlőrákban szenved. Kezelőorvosa megnevezte a gyógyszert, amely szerinte megfelelő lehet a kezeléshez, az OEP azonban elutasította a finanszírozási kérelmet.

A fiatal nő számára elképesztő lehetett a pénztár mondatait olvasni: "nem bizonyított, hogy az ügyfél betegségére kért kezelés költséghatékony", "nincs magas szintű evidencia arra vonatkozóan, hogy a készítmények van hozzáadott értéke a teljes túléléshez".

Hogy lehet, hogy egy törzskönyvezett gyógyszernél nincs evidencia a teljes túléléshez? Mikortól nem éri meg az államnak egy ember élete – mennyit ér az élet?

"A kasszahatás várható alakulása"

Az OEP válaszolt hasonló kérdéseinkre. Azt írják, a döntéshozók világszerte szembesülni kényszerülnek azzal, hogy az innovatív terápiák nagyon drágák, a források pedig szűkösek. "A törzskönyvezés megtörténhet olyan klinikai vizsgálati eredmények alapján, amikor egy-egy mutató ugyan statisztikailag szignifikáns, de ez nem jelent egyben klinikai relevanciát is" – világít rá az OEP arra, hogy a törzskönyvezés még nem jelenti azt, hogy egy gyógyszer bizonyíthatóan használ.

Az OEP átküldte azt a 36 oldalas szabályozást is, amely a költséghatékonysági vizsgálatokat szabályozza. A szabályozás mindig nemzeti, de az alapelvek nemzetközileg egységesek, írják. Az adott ország figyelembe veszi, hogy mennyit fizet a már meglévő és befogadott terápiákért, "Magyarországon is jogszabályi követelmény, hogy a hazai egészség-gazdaságtani irányelvnek megfelelő farmakoökonómiai elemzés mentén vizsgáljuk a gyógyszer költséghatékonyságát, valamint a finanszírozóra gyakorolt kasszahatás várható alakulását" – az OEP tehát nem engedhet meg mindent magának. De mennyit engedhet meg?

Az az irányelvekben le van fektetve, hogy egy adott gazdaság mennyit képes fizetni egy életminőség-javulással korrigált megnyert életévért. Ez nálunk is az egy főre jutó GDP háromszorosa. Azaz ha ennél drágább egy készítmény, akkor még az esetben sem fizetik ki, ha jelentőst javulást hozna a beteg életminőségében. Ma ez a küszöbérték 9.784.000 Ft. "Ezen értékek mentén igyekszünk meghatározni a támogatható gyógyszereket" – írja a pénztár.

A fenti eset nem egyedi, mások is kértek méltányossági elbírálást ugyanarra a gyógyszerre, az OEP azonban erről azt mondja:  "Abban az esetben kerül elutasításra a kérelem, ha a kért indikációban még nem áll rendelkezésre elegendő klinikai adat, vagy ha a kért indikációban a kezelés költsége jelentősen meghaladja a küszöbértéket."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!