A budapestieknek a szmog kell
Budapest levegője európai összehasonlításban is katasztrofális minőségű, de ennek ellenére a szmogriadó-rendeletet nem szigorították - olvasható a Hírbehozó blogon.
Budapest levegője európai összehasonlításban is katasztrofális minőségű, de ennek ellenére a szmogriadó-rendeletet nem szigorították - olvasható a Hírbehozó blogon.
Moszkvában szerdán a kora délutáni órákban 34,4 Celsius-fokot mértek, s ezzel júliusban a kilencedik, az idei nyáron pedig a tizenegyedik hőmérsékleti rekord dőlt meg.
Pénteken volt a 35. olyan nap a fővárosban, amikor a részecskeszennyezés a levegőben túllépte az egészségügyi határértéket - közölte a Levegő Munkacsoport vasárnap az MTI-vel. A szervezet szerint ez azért fontos, mert az európai uniós előírás szerint egy évben 35 napnál többször nem lépheti át a határértéket a részecskeszennyezés, ami a fővárosban évente mintegy 2000 ember idő előtti haláláért és több mint százezer megbetegedéséért felelős.
A levegőben lévő por mennyisége Dorog, Esztergom és Tatabánya térségében várhatóan csütörtökig meghaladja az egészségügyi határértékeket, az érintett önkormányzatokat az Észak-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség figyelmeztette a szmogveszélyre - mondta a felügyelőség munkatársa hétfőn.
Az előrejelzések szerint marad a borús, párás, ködös idő, nem várható frontátvonulás. A kedvezőtlen időjárási helyzet és a közlekedés – a BKV-sztrájk miatt többen ülnek autóba – pedig egyaránt kedvez a légszennyezettségnek. Számos egészségkárosító hatása lehet, különösen veszélyeztetettek a kisgyermekek, valamint a légúti és keringési betegségben szenvedők.
Az asztmás és tüdőrákos megbetegedések ugrásszerű növekedése mellett az úgynevezett hirtelen csecsemőhalálnak is egyik fő kiváltó oka Budapest rendkívül magas légszennyezettsége - mondta Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke egy budapesti konferencián szerdán.
Budapest nyerte el az Európai Unió úgynevezett mobilitási hetének tavalyi fődíját, miután egy független szakértőkből álló bírálóbizottság szerint a magyar főváros tett a legtöbbet azért, hogy a lakosság figyelmét a közlekedés légszennyező hatására és a környezetkímélő közlekedési alternatívákra irányítsa.
A HVG új sorozatához kapcsolódó teljes cikkek. Ezúttal a budapesti szmogról és egy interjú Bihari Mihállyal 1989-ből.