Exportra is bőven jut a magyar borokból
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter azt mondta, Magyarország újra nettó exportőr lett borból.
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter azt mondta, Magyarország újra nettó exportőr lett borból.
A kormány évekkel ezelőtt rájött, mennyire megkeseríti az élelmiszerszektor tisztességes cégeinek életét az áfacsalás, mégis alig tettek lépéseket az adócsalás megakasztása érdekében. Amit megléptek, az bevált, így csak az a kérdés, hogy miért ilyen visszafogottak?
Az elmúlt egy-másfél hónapban jó néhány boltban szinte csak külföldi UHT tejekkel, illetve külföldi sajtokkal akcióztak. A tejtermelők szerint a problémát egyrészről azok az ál-nagykereskedők jelentik, akik akár az áfát elcsalva hozzák be a terméket nyomott áron, másrészről gond a mélyen az előállítási ár alatt beérkező importtej és tejtermék is.
Nagy kihívást jelent a tejágazat szereplői számára a jövedelmek stabilizálása, ebben segítségükre lehet a szakmaközi szervezetekről szóló törvény is – mondta a Vidékfejlesztési Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szerdai gárdonyi konferenciáján.
Az alapvető élelmiszerek differenciált áfacsökkentésének mielőbbi meghirdetését kéri a kormányzattól három - a baromfi, a vágóállat és hús, valamint a tej - terméktanács; a javaslat az előterjesztők szerint társadalmi igényeket szolgál, megfelel a gazdasági szereplők elvárásainak és összeegyeztethető az állami költségvetés szempontjaival.
A tejtermelők május 15-ig igényelhetik a különleges hátrányok kezeléséhez kapcsolódó támogatást a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivataltól (MVH) - közölte a Magyar Agrárkamara szerdán.
Kedvezőbben alakult a tejágazat helyzete 2011-ben, mint a korábbi években, a kereslet nőtt, a tej felvásárlási ára pedig a 2009-es mélypont után - ami 55-60 forint volt literenként - 2011 januárjában már 82 forintra emelkedett, októberre pedig elérte a 89 forintot literenként - mondta Lukács László a tejágazat idei teljesítményét értékelve, hozzátéve, hogy a termelési költségek is jelentősen növekedtek.
Magasabb felvásárlási árat követelt az a hozzávetőleg 500 tejtermelő és gazdálkodó, aki hétfőn Brüsszelben demonstrált az unió mezőgazdasági minisztereinek találkozója alatt.