Nem mindegy, ki mint vet
A magyar gazdaságokban mintegy 12 ezer szívólevegős elven működő vetőgépet használnak a gazdálkodók, de 70 százalékukon nem használják a jogszabály szerint kötelezően előírt deflektort.
A magyar gazdaságokban mintegy 12 ezer szívólevegős elven működő vetőgépet használnak a gazdálkodók, de 70 százalékukon nem használják a jogszabály szerint kötelezően előírt deflektort.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal összesen 600 kilogramm ismeretlen eredetű kocsányos tölgy vetőmagot foglalt le a biharnagybajomi és nyírbátori árusoknál – közölték csütörtökön.
A jelenleginél nagyobb védelmet nyújtana a vetőmagtermesztőknek a kormány a növényfajták állami elismeréséről, valamint a szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról szóló törvény módosításával, a javaslatot a kabinet elfogadta, az hamarosan a parlament elé kerülhet.
Annak ellenére, hogy megszületett a GMO-élelmiszerek termesztését tiltó kormányzati döntés, és ismét megerősítették a magyarországi moratórium fenntartását 2009 márciusában, a hazai termékek nincsenek biztonságban. Az EU-ban félő, hogy megrendült a bizalom a hazánk számára előnyt jelentő „tiszta” termékek megbízhatóságát illetően, miközben egy esetleges hazai vetőmagpiaci átrendeződés is csak a szinte biztosan szennyezett, fekete vetőmag-szállítmányoknak kedvezne.
Továbbra is Magyarország nemzetstratégiai érdeke a génmódosított szervezetektől (GMO) való mentesség fenntartása a kormány szerint. Ettől függetlenül gyakorlatilag tagadhatatlan tény, hogy Magyarország GMO-mentessége megszűnt. És ez nem a magyar kormányok sara.
Eddig egy Csongrádhoz közeli termelő volt kénytelen betárcsázni kukoricáját a megyében, mert génmódosított vetőmagot használt. A gazda nem tudta, hogy olyan vetőmagot vásárolt egy kereskedőtől, amely a vizsgálatok alapján igazolhatóan GMO-szennyezett volt.
Hivatalos tájékoztatást kért az Egyesült Államok magyarországi nagykövetsége a Vidékfejlesztési Minisztériumtól a GMO-botrányban érintett két amerikai vállalkozás miatt – írja hétfői számában a Napi Gazdaság. Az ügyben már volt is egy találkozó, de ott a két ország génmódosított vetőmagokkal kapcsolatos eltérő politikája nem került szóba.