„Ez a vádemelés jogi szempontból nevetséges boszorkányüldözés volt” – a Kneecap rapperének nem kell terrorizmus miatt bíróság elé állnia

A Hezbollah-zászló lengetése okán terrorizmussal vádolt Mo Chara ügye miatt a Kneecapnek tavaly őszre tervezett amerikai turnéját is le kellett mondania.

  • HVG

A londoni felsőbíróság helybenhagyta azt a döntést, amely korábban megszüntette a Kneecap együttes egyik tagja, Mo Chara – polgári nevén Liam Óg Ó hAnnaidh – ellen terrorizmus vádjával indított eljárást – írja a Louder zenei magazin.

A férfi ellen még tavaly májusban emeltek vádat azért, mert a betiltott terrorszervezetként számon tartott libanoni síita iszlamista politikai és katonai-ellenállási szervezet, a Hezbollah zászlaját lengette támogató szándékkal egy londoni koncertjükön 2024 novemberében. A Mo Chara ellen folyó eljárás miatt az együttes tavaly amerikai turnéjának és több európai koncertjének lemondására kényszerült.

A keresetet 2025 szeptemberében egyszer már elutasította Paul Goldspring főbíró egy jogi határidőkkel kapcsolatos probléma miatt, de a döntés ellen a brit Királyi Ügyészség (Crown Prosecution Service, CPS) fellebbezést nyújtott be, amit március 11-én a londoni felsőbíróság két bírája, Lord Justice Edis és Justice Linden ismét elutasított, fenntartva ezzel Goldspring döntését, amely jogellenesnek minősítette a vádemelést.

„A Mo Chara elleni büntetőeljárás már a kezdetektől fogva jogellenes volt. Ez a vádemelés jogi szempontból egy nevetséges boszorkányüldözés volt. […]”

A brit fontokat ennél sokkal hasznosabban is el lehetne költeni, mint értelmetlen vádemelésekre és drága fellebbezésekre. A mai döntés véget vet ennek a költséges cirkusznak

– nyilatkozta a Kneecap ügyvédje, Darragh Mackin.

A döntésre reagálva egy belfasti sajtótájékoztatón Mo Chara is megszólalt, és üzenetet intézett a brit kormányhoz:

„A próbálkozásotok, hogy terroristának bélyegezzetek, kudarcot vallott, mert nekem volt igazam, és Nagy-Britannia ismét tévedett. Nem fogok hallgatni, a Kneecap nem fog hallgatni, Nyugat-Belfast népe nem fog hallgatni.”

A legszánalmasabb az egészben az volt, hogy hamisan terroristának próbáltatok beállítani, miközben a brit kormány miniszterei azok, akik fegyverekkel támogatnak egy népirtást Gázában, a pusztítást Libanonban és iskolás gyerekek értelmetlen lemészárlását Iránban. Szabad Palesztinát! Szabadságot a hat megyének!

– zárta beszédét a rapper, amellyel az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország hat megyéjére utalt.

A Kneecap tavaly lépett volna fel a Szigeten, ám a magyar kormány három évre kitiltotta őket az országból nemzetbiztonsági érdekekre és a fenti ügyre hivatkozva. A Kneecap ezt követően arról írt, hogy a kitiltásuk nem volt jogszerű, hiszen semmilyen bűnt nem követtek el, továbbá megüzenték, hogy “Fuck Orban” – ezt skandáltatták a kitiltást követő első, varsói koncertjükön is a közönségükkel.

https://hvg.hu/elet/20250801_kneecap-europai-turne-szolasszabadsag-provokacio

Hozzászólások