FT: Hogyan lehet megoldani az EU-ban az Orbán-problémát?
A Financial Times vezércikke szerint eljött az ideje annak, hogy az Európai Unió megmutassa, ami sok, az sok.
A Financial Times vezércikke szerint eljött az ideje annak, hogy az Európai Unió megmutassa, ami sok, az sok.
Továbbra is fókuszban a magyar kormány és az EU csörtéje. Foglalkozik ezzel a többi közt az AFP, a Frankfurter Rundschau, a Financial Times, a Die Presse, a Guardian és a Daily Telegraph is. A Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Die Welt az ukrajnai háborúról ír. A Guardian külpolitikai szemleírója szerint katasztrófa lenne, ha az USA megtámadná Iránt.
Egyre fokozódik a harag az EU-ban a magyar kormányfővel szemben, így érzékeny büntetések várnak rá, ha nem adja be a derekát két nap múlva a brüsszeli csúcsértekezleten – így látja a helyzetet a német lap brüsszeli tudósítója, Hubert Wetzel.
A miniszterelnök sokszor már a szakadék szélére jutott Brüsszellel szemben, ám gyakran sikerült elérnie célját, olvasható a hírtelevízió oldalán közölt elemzésben.
Az amerikai katonákat ért jordániai támadás után Joe Biden és az USA közel-keleti politikájának felelősségét taglalja a Wall Street Journal, a Washington Post pedig azt tárgyalja, hogyan kellene reagálnia az amerikai vezetésnek. A német szélsőjobboldali AfD-ről ír a Foreign Policy. A szerb elnök számára a demokrácia csupán homlokzatul szolgál, állítja a Süddeutsche Zeitung. A Guardian szerint a francia elnök nagy kockázatot vállal. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Súlyos helyzetbe kerülhet az EU által is sebezhetőnek tartott magyar gazdaság, ha az unió valóra váltja fenyegetését.
Orbán beveti utolsó aduját is a svéd NATO-csatlakozás ügyében, közben pedig egyes elemzők szerint inkább elfoglalná az EU-t, minthogy kilépjen belőle. A Washington Post szemleírója közben rendeződni látja a kínai-amerikai viszonyt, a Guardian helyszíni tudósítója pedig azt fejti ki, miből gondolja, hogy Donald Trump verhető lehet.
Gyorsan változnak az erőviszonyok, főleg azért, mert az Európai Unió központját olyan pártok uralják, amelyek nem adnak kész válaszokat polgáraiknak.
A Le Monde és a Direkt36 oknyomozása tárta volna fel Orbán Gáspár diplomáciai-katonai küldetését, de a magyar kormány ezt meghekkelte. Pénteken a Direkt36, most a Le Monde beszámolóját olvashatják a történetről. Közben nagy a fókusz Magyarországon: a Spiegel szerint a kormány hosszú ideje most adta első jelét annak, hogy esetleg hajlandó felülvizsgálni véleményét Ukrajna támogatásával kapcsolatban, a Die Presse szerint üres fenyegetés a 7-es cikkely szerinti eljárás bevetése. Amerika azt sürgeti, hogy döntsenek a svédek NATO-tagságáról. Ez a HVG360 nemzetközi lapszemléje.
David Pressman rossz néven vette Orbán minapi kijelentését is.
A konzervatív lap brüsszeli tudósítója a kijelentés mellé érveit is felsorakoztatja.
Továbbra is nemzetközi sajtó fókuszában a svéd NATO-csatlakozás és Ukrajna támogatásának kérdése, és a nemzetközi szervezetek konfliktusa az Orbán-kormánnyal. Orbán Viktort a Frankfurter Allgemeine Zeitung "az Unió neveletlen gyerekének" nevezi. A Politico azt írja, az EU-nál most már tényleg kezd betelni a pohár. A Neue Zürcher Zeitung szerint Orbán Viktor csak taktikázik, amikor utolsóként fékezi a svédek NATO-csatlakozását. Európa nem költ eleget a saját védelmére, írja a Wall Street Journal. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Mikor követi a svéd NATO-csatlakozás török jóváhagyását a magyar kormány, teszi fel a kérdést az AP hírügynökség és a New York Times is. A Süddeutsche Zeitung "diplomáciai krimit" emleget az ügy kapcsán. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint amit török elnök csinált a svédek ügyében, az zsarolási kísérlet volt, de messze nem az utolsó a földrészen. A Der Standard szerint Orbán Viktor biztonsági kockázat a NATO számára. A Financial Times és az Euractiv Robert Fico miniszterelnökségét elemzi, míg a Wall Street Journal és a Bloomberg a republikánus előválasztás fejleményeivel foglalkozik. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.