Visszaemeli a tankerület a budai iskola tanárainak osztályfőnöki pótlékát
Azzal indokolják a döntést, hogy az iskolában nőtt a diákok száma.
Azzal indokolják a döntést, hogy az iskolában nőtt a diákok száma.
A budaörsi Herman Ottó általános iskola tanárai beszéltek kameránk előtt arról, hogyan látják a tanárok és a diákok helyzetét, hogyan érintette őket a kölcseys tanárok kirúgása, és miért is döntöttek a sztrájk mellett.
A demonstráló diákok és tanárok mellett kiállt az ellenzéki városvezetés is.
Transzparenseken, plakátokon, A4-es lapokon, járdákon üzentek szerdán tanáraik mellett, azok jogaiért kiálló diákok, szüleik, támogatók az oktatási kormányzatnak. A mondanivaló egyértelmű, kérdés: megértik-e azok is, akiknek szánták. Galériánkban minden esetre összefoglaltuk a lényeget.
A főpolgármester szerint a kukások sztrájkját a megélhetési gondok okozzák, megjöttek ugyanis az első rezsiszámlák.
Az államtitkár szerint a kormány nemcsak téglával és malterral harcolt az elmúlt években.
Miután a pedagógusok a tiltakozás és figyelemfelhívás minden létező törvényes formáját kimerítették, többségük pedig – egzisztenciális okokból, félelemből vagy a tanult tehetetlenségnek engedve – eleve be sem állt a demonstrálók sorába, a civil társadalomra hárul a feladat, hogy kiálljon értük és általában véve a jövő nemzedékek érdekeiért.
Az egyik Kölcsey Gimnáziumból kirúgott pedagógusról, Palya Tamásról nevezték el a különleges ételt, amit minden tanárnak 20 százalékkal olcsóbban adnak, a kirúgottaknak pedig ingyen. A gesztust a névadó értékelte, de volt, aki nagyon nem.
Az ázsiai turnéjuk egyik állomásán készítettek egy kis videót, onnan üzentek, hogy a tanárokkal és diákokkal vannak.
A tankerületi központ indoklása az volt, hogy kisebb lett az osztálylétszám. Igaz, az osztálylétszám keretét pont ők csökkentették.
De azért jobban honorálják az emelt szintű érettségit.
„35 éves vagyok, matematika, filozófia és informatika szakos tanár Kőbányai Szent László Gimnáziumban. A pályakezdőkkel azonos a fizetésem” – írta.
Jogi kisokost kaptak a tüntető diákok: legyen mindenkinél igazolvány, ha a rendőr kér valamit, azt meg kell tenni, tilos jogszabályokat és KRESZ-t sérteni – ezen kívül viszont szinte mindent szabad.
Rátz László egykori pedagógus később világhíressé vált kutatóink tehetségét ismerte fel. Nyáry szerint „igazi tanár” volt.
A virológus kitartást, béremelést, emberi munkakörülményeket és sztrájkjogot kíván a tanároknak.
Dragomán György és Szabó T. Anna a Facebookon üzent a tanároknak és a diákoknak. Utóbbi egy verset is küldött egy számára meghatározó pedagógusnak.
Polgári engedetlenség miatt Törley Katalint is kirúgták a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból. Nem csak az ott tanítókat érte retorzió, egy másik budapesti gimnáziumban is kiosztottak felmondóleveleket, a miskolci Hermann Ottó Gimnázium igazgatóhelyettesét pedig leváltották. Törley Katalin a HVG-nek adott interjúban azt mondta, érzése szerint ezek a jogszerűtlen intézkedések többeket inkább megerősítettek, mint eltántorítottak. Őket pedig kirúghatják, de az összeomló, „lassan már a gyerekfelügyeletre sem alkalmas iskolarendszer itt marad a kormány nyakán”.
Október 5-én munkabeszüntetésbe kezdenek az ország számos iskolájában a pedagógusok. A hatalom úgy intézte, hogy ha fel is korbácsolják az indulatokat a kirúgások, az időhatár miatt már nem tudnak többen sztrájkba lépni. A tanárokban, a gyerekeink tanáraiban a félelem, az apátia és a harag érzései keverednek.
A pedagógus még mindig nem kapta meg a felmondólevelét, de a tankerületnél elárulták neki: megszűnik a munkaviszonya.