Az adó mértéke hívásonként 2 forint/megkezdett perc, illetve sms és mms küldés esetén 2 forint/darab. Az adóplafon "magánszemély előfizető előfizetéséhez tartozó hívószám esetén" 700 Ft/hó, céges hívószám esetén 2500 Ft/hó/hívószám.
A törvénytervezet szerint adómentesség illeti meg a segélyhívásokat, az adománygyűjtő számra küldött üzeneteket, a teszthívásokat, a magánszemélyeknél az első 10 megkezdett híváspercet.
A törvénytervezet szerint a telefonszolgáltatók az adót mindig a következő hónap 20. napjáig kell, hogy megállapítsák, és ezt a NAV hivatott majd ellenőrizni.
A "Matelcsy"-t már a július hónapban indított hívások (és elküldött üzenetek) után fel kell számolnia a szolgáltatóknak, és azt szeptember 20-ig kell teljesíteniük.