Megjelent az új készpénztörvény! Milyen kötelezettségekkel kell számolniuk a cégeknek?
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2012 harmadik negyedévében 1,5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken. Az építőipar teljesítmény azonban nőtt, a pénzügyi szektor viszont bukóban van.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez mérve 0,2 százalékkal csökkent a GDP a harmadik negyedévben. A most közölt adatok megegyeznek a korábban közölt előzetes becsléssel.
Londoni elemzők 1,1-1,3 százalékos visszaesést vártak a harmadik negyedévre éves összehasonlításban. A csökkenést jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítmény-visszaesése.
A harmadik negyedévben a mezőgazdaság hazai teljesítménye az előző évi magas bázist követően és az idei aszálykárok következtében 21,4 százalékkal esett vissza, ezzel a 2010. évi szintre süllyedt. Az ipari termelés az előző negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékkal csökkent, ezzel tulajdonképpen 2011 eleje óta stagnáló tendenciát mutat ez a szektor. A járműgyártás területén növekedés, míg a számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártásában továbbra is jelentős visszaesés tapasztalható. Az építőipar teljesítménye 2,3 százalékkal nőtt az idézett negyedévben, döntően az elkerülő és összekötő utak építésének, vasúti fővonalak felújítási munkáinak köszönhetően.
Az alábbi táblázatban a negyedév/negyedév GDP növekedés látható.
2011 I. negyedév | 2011 II. | 2011 III. | 2011 IV. | 2012 I. | 2012 II. | 2012 III. |
1,4 százalék | -0,3 | 0,1 | 0,1 | -1,1 | -0,4 | -0,2 |
A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 0,7 százalékkal csökkent. Legnagyobb mértékben a pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítménye csökkent (3,9 százalék). A bankok hitelkamatainak emelése, valamint a hitelkereslet visszaesése miatt a hitelek volumene mérsékelt maradt, ugyanakkor a teljesítményükben a kamatkülönbözet – a kismértékű csökkenés ellenére – továbbra is meghatározó szerepet játszott.
A biztosítási ágazatban a biztosítási díjbevételek jelentősen visszaestek, ugyanis a befektetési egységekhez kötött életbiztosítási termékek értékesítése egyre nehezebb, a lakás- és az új autóértékesítés alacsony szintje pedig a nem-életbiztosítási tevékenység csökkenő teljesítményét magyarázta. A kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás hozzáadott értéke 1,5 százalékkal csökkent, ezen belül a kereskedelem teljesítménye csökkent, míg a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás nemzetgazdasági ágé növekedett.
A háztartások tényleges fogyasztása 2012 harmadik negyedévében 3,9 százalékkal csökkent (ez az adat különösen szembetűnő). Negyedéves bontáson belül a háztartások fogyasztása már 1,3 százalékkal zuhant. A háztartások fogyasztási kiadásán belül nagy súlyú kiadási csoportok majd mindegyikénél (többek között az élelmiszerek, a közlekedés és a lakhatással kapcsolatos szolgáltatások kiadási csoportok esetében) csökkent a volumen. Mind a külföldiek magyarországi fogyasztása, mind a magyarok külföldi fogyasztása csökkent.
A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában, folyó áron továbbra is kiemelkedően magas, 629 milliárd forint aktívum keletkezett, kevésbé romló cserearányok mellett. Az export 1,9 százalékkal nőtt, míg az import 0,7 százalékkal csökkent. Az import visszaesése nem jó jel a jövőbeli magyar exportteljesítményre vonatkozóan, mivel a kivitelre dolgozó magyar cégek jelentős része importanyagból is dolgozik.
2012 első három negyedévében a magyar gazdaság teljesítménye 1,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Folyamatosan bővül a céges bankkártyapiac. A kínálaton egyre inkább látszik, hogy a neobankok megjelenése versenyre készteti a hagyományos bankokat is.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Amikor kiderül, hogy egy egyházi személy kiskorúakkal szemben szeméremsértő módon viselkedett, a botrányokat rendszerint nagy médiazaj kíséri, és ma már a gyanúba kerültek felfüggesztése is rutinszerűen megtörténik, de az egyházi és világi eljárások eredményét többnyire lehetetlen kideríteni.
Még mindig nem örök, de a most várhatónál hosszabb és egészségesebb életet ígérnek a longevity módszerei.
Karácsony Gergely azt mondta, hogy az övé a politikai, illetve a jogi felelősség és szívesen bíróság elé áll, hogy ott védje meg az igazát.
A világ egyik legismertebb séfjét is fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.
A lyuk beomlott, és maga alá temette a 17 éves Riccardo B.-t.
Az eddigi vizsgálatok szerint mindkét hajtómű üzemanyagszabályozói ki voltak kapcsolva, ami magyarázhatja, miért zuhant le a gép.