A briteknek nem kell az EU, Cameron lemondott - a Brexit-népszavazás percről percre
Utolsó frissítés:
Péntek reggel bejelentették, hogy a britek többsége az EU-ból való kilépés mellett döntött. Cameron lemondott, hatalmasat zakózott a font. Kövesse velünk a brit népszavazás eseményeit percről percre!
Most érkezett
Boris Johnsont kifújolták az utcán
A brit állampolgárok egy része felháborodással fogadta a Brexit-népszavazás végeredményét: Boris Johnson korábbi londoni polgármestert, a kilépéspárti kampány vezető arcát egyszerűen kifújolták az utcán.
- Csütörtök este úgy zárult a szavazás, hogy minden felmérés a Brimain, a Maradás-tábor biztos győzelmét jósolta, a valós eredmények aztán hirtelen egészen mást mutattak: győzött a Brexit
- David Cameron brit miniszterelnök bejelentette lemondását, az EU-val már egy másik kormányfő tárgyal majd
- A font hatalmasat zuhant, a forintot is magával rántotta
- A skótok újra meglovagolnák a Brexitet, és jöhet a második függetlenségi népszavazás
Percről percre
"Vége. Mindegy, hogy maradunk vagy kilépünk, reggelre úgyis mind ráb#szunk"
Egy brit mémgyáros alkotása:
Az Airbus felülvizsgálja nagy-britanniai beruházási terveit
Az Airbus rögtön reagált a Brexitre, és szerinte mások is megteszik majd.
Cameron üzent a Nagy-Britanniában lévő külföldieknek
Nem lesznek azonnali változások az uniós tagországokban élő britek és a Nagy-Britanniában élő uniós állampolgárok életkörülményeiben – ezt is mondta a brit miniszterelnök péntek délelőtti nyilatkozatában, amelyben bejelentette lemondását.
Varsó: Át kell gondolni az európai integrációt
A brit EU-népszavazás után el kell gondolkodni az európai integráció jövőjén, törekedni kell arra, hogy ne az euróövezeti tagállamok uralják az Európai Uniót – jelentette ki a PAP hírügynökségnek nyilatkozva pénteken Witold Waszczykowski lengyel külügyminiszter.
A brit távozás az Európai Unióból Waszczykowski szerint "más Európát jelent", melynek formájáról tárgyalni kell. A tárgyalások során "az eurokraták, az uniós politikusok talán átgondolják, milyen irányban kell továbbfejleszteni Európát, nehogy sor kerüljön újabb +exitekre+".
Meg kell gondolni, hogy az EU "egy központilag irányított politikai test" legyen-e, mondta Waszczykowski, hozzátéve: törekedni kell arra, hogy "ne az euróövezet domináljon az egész EU-ban".
Mi lesz a kint tanuló diákokkal a Brexit után?
Egyelőre nagy a bizonytalanság, de annyi biztos, hogy sok évig még semmi ne változik. Később azonban ugrásszerűen megnőhetnek a tandíjak. A külföldre készülő diákok felkészítésével foglalkozó Miletstone intézet igyekszik megnyugtatni mindenkit. A cikk itt elolvashatja.
Fotó: így szavaztak a britek
Sárga = maradás
Kék = kilépés
A britek azt sem tudják, miért szavaztak a kilépésre
A szavazók egy jó része csak azután keresett rá a Brexit következményeire, hogy lezárult a szavazás.
Szlovákia: A hazugok és a tényekkel zsonglőrködők ünnepelnek
Utolsó figyelmeztetés, esély az unió önreflexiójára, lehetőség a szélsőjobbnak - így kommentálták pénteken a brit népszavazás eredményét a vezető szlovák lapok, amelyek a brit politikának és Brüsszelnek címzett kritikával sem takarékoskodtak.
"A Brexit még nem jelenti az unió végét, de az utolsó figyelmeztetésnek számít az unió számára, hogy meg kell változnia, ha túl akar élni" - szögezte le pénteki főszerkesztői kommentárjában a liberális pozsonyi Sme napilap.
Aki elidegenedik a lakosságtól, az megfizet ezért, így lehetne jellemezni a brit népszavazás eredményét - írta pénteken főszerkesztői kommentárjában a Hospodárské Noviny című pozsonyi gazdasági-közéleti napilap internetes oldala. A cikkíró szerint a népszavazás eredményével Nagy-Britannia esélyt adott az Európai Uniónak az önreflexióra, arra, hogy kezdje el megmagyarázni az embereknek, mit miért csinál, és miért kellene azt akarni. "Már ha akarniuk kellene" - jegyzi meg a kommentátor, aki szerint valós lehetőség, hogy népszavazási hullámot indít el a brit eredmény, és azt sem lehet kizárni, hogy ez tényleg az unió végét jelenti majd.
A hazugok és a tényekkel zsonglőrködők ünneplik ma győzelmi napjukat - olvasható a pozsonyi Pravda online változatában, majd hozzáteszik: "A szélsőjobb és a populisták is ünnepelnek az egész kontinensen, mert a Brexitben lehetőséget látnak maguk és országaik számára is".