szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre nagy a bizonytalanság, de annyi biztos, hogy sok évig még semmi ne változik. Később azonban ugrásszerűen megnőhetnek a tandíjak.

A brit népszavazást követően a Milestone Intézet igyekszik megnyugtatni a jelenleg kint tanuló, és a közeljövőben brit egyetemre készülő magyar diákokat. Leszögezik, hogy egyelőre az Egyesült Királyság továbbra is az EU része marad. Nem egyértelmű, hogy mikor kezdődik a hivatalos kilépési eljárás, de valószínű, hogy csak hónapok múlva.

A Lisszaboni Szerződés értelmében a kilépési tárgyalások legalább két évig elhúzódnak, így a Brexit teljes körű életbe léptetése akár tíz évig is eltarthat.

„Mindez tehát a Milestone jelenlegi és leendő diákjai szempontjából azt jelenti, hogy a Brexit több mint valószínű, hogy semmilyen hatással nem lesz azokra, akik kettő vagy több év múlva kezdenek el tanulni Nagy-Britanniában. Illetve ha a változások életbe lépnek, normális esetben ez csak azokat érintené, akik még nem kezdték meg a tanulmányaikat odakint.”

AFP / The Art Archive / Jarrold Publishing

Ha például a Brexit hivatalosan 2019-ben lép életbe, akkor ez a 2019-ben külföldi tanulmányaikat megkezdő diákokat érintheti, a korábban a felvetteket nem, mivel rájuk még a régi szabályok vonatkoznak. Sőt, a Milestone szerint az sem kizárt, hogy a jövőbeni kilépési megállapodás érintetlenül hagyja a felsőoktatás területét. Ez azt jelenti, hogy elképzelhető, hogy a brit egyetemekre felvételiző uniós diákok továbbra is ugyanolyan státuszt élveznek majd, mint brit társaik.

Korábban kint tanuló egyetemistákat kérdeztünk arról, hogy ők mit várnak az akkor még csak árnyként a fejük fölött lebegő Brexitről. Az Imerial College vegyészmérnök hallgatója szintén a bizonytalanságot emelte ki. Oláh Dóra Petrának még három éve van hátra.

Lévén uniós állampolgár, a brit diákokhoz hasonlóan ő is 9 ezer font tandíjat fizet, amire a brit állam hitelt ad, a törlesztési feltételek kedvezőek. A kollégiumi költségekhez is hozzájárulnak, szociális alapon. Ha kilépnek, ez mind elveszhet. „Amiatt aggódom, hogy Brexit esetén átkerülök az International kategóriába, ahol a tandíj 24 ezer font, és hitel sincs rá. De abban bízom, az egyetem kitalál valamilyen megoldást a hozzám hasonló diákok számára.”

A Milestone szerint tehát nincs oka aggódni. Az Imperial College vezetői szintén próbálják nyugtatni a kedélyeket. A honlapon is megjelent közleményük szerint az Imperial most is a jövőben is európai egyetemnek tartja magát, nagyon büszkék az unióból érkező diákok innovációira, ötleteire. Ezért továbbra is számítanak ezekre. Azt remélik, hogy a kormány sürgősen tisztázza majd a vízum és egyéb kérdéseket az Egyesült Királyságon kívüli uniós hallgatók viszonylatában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!