15 ezer dolláros letéthez köthetik az amerikai vízumot bizonyos országok állampolgárai számára

Azt egyelőre nem árulta el a külügyminisztérium, hogy melyik országokból lesz drágább eljutni az Egyesült Államokba.

  • HVG HVG
15 ezer dolláros letéthez köthetik az amerikai vízumot bizonyos országok állampolgárai számára

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma egy új, kísérleti programot indít, amelynek értelmében egyes országokból érkező turistáknak vagy üzleti utazóknak akár 15 ezer dollárba (kb. 5,6 millió forint) is kerülhet a vízum megszerzése – írja a BBC.

A 12 hónapos tesztprogram célja a közlemény alapján, hogy visszaszorítsa a vízummal való visszaéléseket, például, amikor a látogatók a megengedett időn túl maradnak az Egyesült Államokban, de olyan országokra is vonatkozhat a szigorítás, ahol a biztonsági átvilágítás nehézségekbe ütközik, vagy ahol pénzért cserébe kínálnak állampolgárságot tartózkodási kötelezettség nélkül.

Az azonban nem derül ki a kedden megjelent közleményből, hogy pontosan mely országokat érinti az intézkedés. A dokumentum szerint az üzleti és a turista vízumot kérelmező, úgynevezett “nem bevándorló” látogatóknak kellhet letétet fizetniük, ha olyan országból érkeznek, amely szerepel a külügyminisztérium által meghatározott, magas túltartózkodási arányú országok listáján. A letét pontos összege és annak szükségessége a konzuli tisztviselők mérlegelésén múlik.

A program bevezetése a Trump második ciklusának első napján aláírt rendeletéhez köthető, amellyel tovább kívánja szigorítani a bevándorlási szabályozást. Trump kormányzata korábban már több lépést tett ebbe az irányba: tizenkét ország állampolgárai számára teljes beutazási tilalmat vezetett be, további hét országnál pedig részleges korlátozásokat alkalmaz. Emellett több száz nemzetközi diák vízumát visszavonták, és többet közülük váratlanul őrizetbe is vettek amerikai egyetemeken, úgy, hogy gyakran fel sem lebbezhettek a döntés ellen.

A nyitókép forrása: AFP / Ludovid Marin

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek