Brüsszel megkerülheti Orbán vétóját, 140 milliárd eurós hitelt adna Ukrajnának

A befagyasztott orosz vagyont használnák erre a célra.

  • HVG

Az Európai Bizottság 140 milliárd eurós hitelt adna Ukrajnának a befagyasztott orosz vagyon felhasználásával, miközben egy jogi kiskapu lehetőségét is vizsgálják, hogy Orbán Viktor ne vétózhasson, írja a Politico.

Mivel Orbán híres arról, hogy rendre megvétózza a Putyin elleni szankciókat, a Bizottság olyan jogi megoldást keres, amely lehetővé teszi, hogy az Ukrajnának nyújtandó kölcsönről ne egyhangúlag, hanem minősített többséggel döntsenek, írja a lap.

A hivatkozási alap négy forrás szerint is az a tanácsi nyilatkozat, amely tavaly december 19-én született, de hogy annak új értelmezést adjanak, ahhoz az összes, vagy szinte az összes tagállam beleegyezése szükséges. Kerékkötő lehet a másik Moszkva-barát tag, Szlovákia, valamint Belgium is, mivel a szóban forgó pénz a hatálya alá tartozó Euroclearnél van és fél a Kreml jogi megtorlásától.

A döntő szót a jövő hónap végén az uniós csúcs mondja ki. Sarokba akarják szorítani Orbánt, mert a magyar vétó azt jelentené, hogy a forrás visszakerül orosz kézbe. A kilátások megítélése nem egyértelmű: az egyik diplomata szerint Magyarországnak jó esélyei vannak, ha pert indít. Egy másik kijelentette: ha a szkeptikusok nem dobják be a törülközőt, akkor itt nem osztanak lapot a magyar miniszterelnöknek.

Az EU fizetne Orbánnak, hogy ne vétózzon

Uniós forrásokat csoportosítanának át, hogy a magyar kormányfő és szlovák kollégája ne torpedózza meg az uniós szankciókat. Ez a nemzetközi lapszemle.

Hozzászólások

Útmutató cégvezetőknek