Áramkimaradás vezethetett a baltimore-i híd letarolásához

A nyomozóhatóság kedden megerősítette az előzetes jelentés megállapításait. Az is kiderült, ha időben figyelmeztetik a hídon dolgozó munkásokat, akkor lett volna rá esély, hogy biztonságos helyre érjenek.

  • HVG

A teherhajón egy laza vezeték áramkimaradást okozott, valószínűleg ez vezetett 2024-ben a baltimore-i Francis Scott Key híd összeomlásához – írja a BBC az amerikai nyomozóhatóságok jelentése alapján.

A Dali konténerhajó tavaly márciusban csapódott a hídnak, amely összeomlott. A balesetben hat munkás életét vesztette. A Nemzeti Közlekedésbiztonsági Tanács (NTSB) nyomozói egy keddi meghallgatáson azt mondták, hogy a halálesetek megelőzhetők lettek volna. 

Mint mondták, a híd végeinél állomásozó rendőrök értesítést kaptak arról, hogy a hajó letért a pályájáról, de nem figyelmeztették a hídon dolgozó kivitelezőcsapat vezetőjét. Ha a hat munkás is értesítést kapott volna akkor, amikor a rendőrök, talán lett volna idejük evakuálni – állította az NTSB.

Az áramkimaradás mellett a balesetnek más lehetséges okait is feltárták. Ezek közé tartozik a hajó üzemanyag-szivattyújának meghibásodása és a híd sebezhetőségét csökkentő ellenintézkedések hiánya is.

A megállapítások megerősítették az NTSB 2024-es előzetes jelentésének eredményeit, amely a Dali áramkimaradásának valószínű okaként a hibás kábeleket nevezte meg a ütközés előtti utolsó pillanatokban.

Nyitóképünkünk a Dali konténerszállító és a leomlott híd. Fotó: AFP / National Transportation Safety Board / Youtube

Hozzászólások