„Kedves kollégám, Szijjártó Péter, őszintén szívmelengető hallani, hogy Magyarország ilyen meggyőződéssel beszél az uniós jogról, európai értékekről és kötelezettségekről. Ezek a szavak tartják stabilitásban és biztonságban egész régiónkat – amikor többek puszta kommunikációs fogásnál vagy közösségimédia-bejegyzésnél” – üzent Szijjártó Péter külügyminiszternek Ante Šušnjar horvát gazdasági miniszter az X-en.
A bejegyzés közvetlen előzménye, hogy az Oroszországból Ukrajnán keresztül Magyarországra és Szlovákiába kőolajat továbbító Barátság vezeték orosz támadások miatt leállt. A helyzet nem kritikus, de a Mol a stratégiai kőolajkészlet megnyitását kérte, illetve elkezdte felpörgetni a tengeri beszerzéseket – amelyek a horvát Janaf által üzemeltetett Adria-vezetéken át juthatnak el a Mol százhalombattai és pozsonyi finomítóiba.
A magyar kormány ebben a helyzetben jelezte, hogy – a közvetlen csővezetékes mentességet kiterjesztve – a Mol orosz olajat importálna a horvát útvonalon. (Ezt a szabályok lehetővé teszik, de csak külön engedéllyel és csak ideiglenesen.)
A bejegyzés kevésbé közvetlen előzménye, hogy a magyar kormány rendszeresen és módszeresen megkérdőjelezi az uniós értékeket, az uniós jogot és kötelezettségeket – például a magyar kormány nem tesz eleget az uniós menekültügyi kötelezettségeinek. Annak ellenére sem, hogy erre bírósági döntés külön kötelezi, és a késlekedés miatt az ország folyamatosan súlyos bírságot kénytelen fizetni.
A bejegyzésben Šušnjar hangsúlyozta: „az adriai vezeték megbízható, biztonságos, költségversenyképes, és kapacitása elegendő ahhoz, hogy kielégítse magyar és szlovák barátaink igényeit. Hozzájárul ahhoz, hogy Európa eltávolodjon az orosz energianyomástól. Erre a célra épült. És ma is ezt a célt szolgálja. Horvátország készen áll arra, hogy felelősen és konstruktívan cselekedjen – teljes mértékben az uniós és az OFAC-előírások keretein belül – az ellátásbiztonság védelme érdekében.” (Az OFAC az amerikai szankciókért felelős washingtoni hivatal – az orosz energiahordozók kereskedése ugyanis nemcsak uniós, de amerikai szankciók alá is esik.)
„Az alternatíva létezik, a függőség többé nem végzet. Ne hagyják, hogy választássá váljon” – figyelmeztetett Šušnjar.
A horvát miniszter egy korábbi bejegyzésében visszafogottabban fogalmazott, akkor arra utalt, hogy az Adria-vezetéken keresztül beszerzett olajnak „nem kellene” orosz olajnak lennie. Az oroszolaj-vásárlások ugyanis a háborút, és az ukrán nép elleni támadásokat finanszírozzák.