Két bírósági döntés kellett hozzá, de az MNB-botrányban érintett kecskeméti egyetemi alapítvány kiadta az intézkedési tervét

A tervet tavaly nyáron készítették el, és időközben több részlet is nyilvánosságra került.

  • HVG

Kétszázötven nappal azután, hogy a KecsUP nevű kecskeméti lap adatigénylést nyújtott be, a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány (NJEA) kiadta azt az intézkedési tervet, amiből fény derülhet arra, hogyan képzelik el megoldani a helyzetet, és visszaszerezni azt a 127,5 milliárd forintot, amit 2021-ben adtak kölcsön az MNB-alapítványok vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt.-nek.

Az Állami Számvevőszék a tavaly tavasszal állapította meg, hogy az NJEA szakmaiatlan és szakszerűtlen elemzésre hivatkozva adta kölcsön a pénzt az Optimának, és ekkor írták elő az intézkedési terv elkészítését. Az alapítvány a KecsUP első, 2025. október 14-én történt megkeresése után megtagadta ennek kiadását, majd miután a Transparency International segítségével pert indítottak, az első fokon nekik adtak igazat, a NJEA fellebbezése után pedig a Szegedi Ítélőtábla másodfokon helybenhagyta az elsőfokú ítéletet.

A KecsUP szerint ugyan az elmúlt hónapokban sok olyan információ nyilvánosságot látott, ami szerepel az intézkedési tervben, összefoglalták, hogy mi áll abban.

Mint kiderült, az Optima a fizetésképtelenséget azzal kerülte el, hogy az alapítvány kuratóriuma július 10-én moratóriumot adott lejárt kamatfizetési kötelezettségre 2025. október 31-ig. Miután az Állami Számvevőszék jelentése szerint az Optima kötvényének 2,5 százalékos kamata „kirívóan alacsony” volt, és tavaly felmerült, hogy jó lenne ezt a kamatot megemelni, de nincs arról információ, hogy az megváltozott volna.

A KecsUP szerint ami eddig nem volt tudott, és az intézkedési tervben szerepel az az, hogy az NJEA a Wepmark Kft. közel 86 százalékos üzletrészét, míg a Kecskeméti Duális Oktatás Zrt. a társaság 14 százalékos üzletrészét fogja birtokolni.

A Wepmark Kft. korábban az Optimához tartozott, és adósságrendezéseként került a Neumann János Egyetemért Alapítvány, valamint a KEDO Zrt. tulajdonába.

https://hvg.hu/360/20260305_kecskemet-campus-okosvaros-optima-gtc-egyetem-alapitvany-mnb-meszaros

A dokumentumban szerepel az Okosváros és az Innovációs és Technológiai Park megvalósítása is. Az intézkedési terv készítésekor még tervezte, előkészítette az ezzel kapcsolatos fejlesztéseket, és előbbi finanszírozását a tervek szerint az Optima-kötvények kamatai biztosították volna, de Boross Ildikó, az alapítvány kuratóriumi elnöke kijelentette, ha a kötvényekbe fektetett pénz végre megérkezik, biztos, hogy nem a homokbányai Okos Városra fordítják. „Minket már az nem érdekel. Egy jövedelemtermelő képességű beruházás lett volna, ami jó lett volna az egyetemnek, de nem kell” – idézték a május 14-ei testületi ülésen elhangzott szavait.

Nyitókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egyetemistákkal találkozik a kecskeméti Neumann János Egyetemen 2026. március 10-én – MTI/Bús Csaba

Hozzászólások